Děkujeme za přízeň nám i designu!

Volkswagen I.D. je elektrické vozidlo budoucnosti

Volkswagen I.D.

Automobilismus prochází pozvolným transformačním procesem, jehož součástí je odklon od spalovacích pohonných jednotek a jejich nahrazení elektrickými motory. Jedním z předvojů výrazné modelové obměny je Volkswagen I.D., jenž předznamenává podobu kompaktního elektrického vozu, který se svými rozměry přiblíží modelu Golf.

Míra novátorství automobilu – zohledníme-li jeho technologickou podstatu optikou dnešních konvencí – je natolik vysoká, že je studie I.D. přirovnávána k takovým milníkům, jakými byly vozy Typ 1 a první generace hatchbacku Golf. Ačkoli lze některé tvarové prvky snadno identifikovat (například centrované logo výrobce vsazené do hladké plochy), hmotové rozvržení karoserie je zcela nové.

Volkswagen I.D. Volkswagen I.D. Volkswagen I.D. Volkswagen I.D.

Chceme-li však design vozidla plně pochopit, nutno poukázat na technologické aspekty automobilu. Předně jde o elektrický pohon, který vyloučil tradiční masku chladiče a posílit tak tvarový minimalismus. S provozem bez znečištění ovzduší souvisí také symbolické užití modrých doplňků, jež zahrnují nárazníkové a prahové lišty či ráfky kol.

Volkswagen I.D. Volkswagen I.D. Volkswagen I.D. Volkswagen I.D.

Výraznější změny se však odehrály v interiéru, jehož objem byl navýšen díky absenci konvenčního středového panelu a také možnosti vměstnat volant do palubní desky. Druhá inovace odráží možnost volby samočinného řízení vozidla, s nímž se v budoucnosti – kromě plně elektrického pohonu – rovněž počítá. Kabina vozu je tedy plně minimalistická, čemuž napomáhá absence klasických tlačítek přístrojové desky.

Volkswagen I.D. Volkswagen I.D. Volkswagen I.D. Volkswagen I.D.

Pohon automobilu zajišťuje ústrojí, které sestává z baterií uložených v podlaze a elektromotoru o výkonu 170 k, přičemž maximální rychlost byla stanovena na 160 kilometrů za hodinu. Akcelerace v rychlostním rozmezí 0 až 100 kilometrů za hodinu by mělo být dosaženo za méně něž 8 vteřin.

Čtěte další články na téma Volkswagen a koncept

Foto a zdroj: Volkswagen

Článek ze dne: 18.10.2016
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jakub Sochor je redaktor, teoretik designu, básník a esejista. Mezi předměty jeho zájmu patří architektura, automobilové karosářství, historie a trendy oděvního návrhářství, výtvarné umění a design ve všech jeho rovinách, včetně futurologie.
Všechny články od Jakub Sochor | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5955
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588