Děkujeme za přízeň nám i designu!

Smart navrhl elektrický EQ Fortwo určený ke sdílení

Smart Vision EQ Fortwo

Německá automobilka Smart představila svou představu o autech budoucnosti. Jejich Vision EQ Fortwo je koncept elektricky poháněného autonomního vozu určeného pro městské využití. Krom líbivého zaobleného designu, moderních technologií a zajímavě řešených dveří, je důležité uzpůsobení vozu pro sdílení.

Automobilka Smart, patřící pod koncern Daimler, kam spadá především automobilka Mercedes-Benz, je známá svými modely malých městských vozů pro dva nebo čtyři pasažéry. Není divu, že stejně jako další velké automobilky, věnuje značné úsilí do rozvoje nových modelů s pohony budoucnosti. Aktuálně populární směřování k čistě elektrickým pohonům a autonomnímu řízení vyústilo k vytvoření koncepčního modelu EQ Fortwo.

Smart Vision EQ Fortwo Smart Vision EQ Fortwo Smart Vision EQ Fortwo Smart Vision EQ Fortwo

Automobilka vidí budoucnost v roce 2022 již jako čistě elektrickou, což ji nahrává díky svému zaměření. Nově se však nezaměřuje na vlastněný vůz jedním majitelem, ale na sdílení, které by mělo být budoucností obzvlášť ve městech. Její malý městský vůz by měl mít design vycházející z aktuálního modelu Fortwo. Design dvoumístného vozu s motorem vpředu zaobluje a dělá koncept více futuristický. Výrazná je přední maska, která mřížky nutné pro chlazení spalovacích motorů nahrazuje velkým displejem s informacemi o trase a umožňuje vložit i další zprávy. Na ty by měl mít řidič i spolujezdec čas díky samořídícím schopnostem vozu.

Smart Vision EQ Fortwo Smart Vision EQ Fortwo Smart Vision EQ Fortwo Smart Vision EQ Fortwo

Celkové zaoblení a tedy lepší aerodynamika vozu je umocněna velkým prosklením jak čelního skla, které se táhne až na střechu k zadním dveřím, tak bočních dveří, které jsou tvořeny výklopnou čočkou uchycenou na zadním kole. Záď vozu je kompaktní díky opětovného využití zatmaveného skla. Zajímavé jsou zadní světla zasazené do jakéhosi optického bílého úchytu karoserie. Interiér vozu je organicky tvarovaný a jednoduchý. Dominantní je palubní deska tvořená jedním velkým informačním displejem. Dvě sedadla se dají spojit v jedno široké. Samozřejmě chybí volant.

Čtěte další články na téma Smart a auto

Foto a zdroj: Smart

Článek ze dne: 4.9.2017
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588