Klikněte a napište nám e-mail!

Věčně moderní židle Panton Chair slaví 50 let

Všechny nyní dostupné varianty židle Panton Chair

Je to přesně padesát let od doby, kdy světlo světa spatřila židle Panton Chair, která se stala moderní ikonou dvacátého století a její úspěch pokračuje dodnes. Nejslavnější židli světa, vyrobenou z jednoho kusu, navrhl dánský designér Verner Panton a ve dvou verzích, dětské i miniaturní je vyráběna pod hlavičkou značky Vitra.

Velký dánský interiérový a nábytkový designer Verner Panton na přelomu roků 1959 a 1960 navrhl dnes legendární židli Panton Chair, která si svým moderním vzhledem získala fanoušky po celém světě a sehrála svou roli v řadě filmů i na fotografiích. Velmi pohodlná plastová židle stále okouzluje především svým nestárnoucím esíčkovitým tvarem, hodícím se téměř do každého interiéru i exteriéru. Často se jí nechávají inspirovat i designéři pro další práci nebo jsou jimi vybavovány pozoruhodné či netradiční objekty.

Všechny nyní dostupné varianty židle Panton Chair Židle Panton Chair od značky Vitra v černé a bílé barvě Židle Panton Chair od značky Vitra ve všech barevných provedeních Židle Panton Chair ve verzi Junior

První prototypy židle, dnes pojmenované Panton Chair Classic, se objevily už tentýž rok avšak do prodeje se první kusy dostaly až v roce 1967. Způsobeno to bylo především tvarem židle, který se snažil Verner Panton vyrobit z jediného kusu a tak byl výrobní proces od konceptu poněkud složitější. Nakonec je židle vyráběna způsobem injekčního lisování do formy, při němž se do formy vloží dva komponenty, které se chemickou reakcí přetvoří na vybraně barevnou polyuretanovou či tvrdou pěnu tvořící celou židli.

Navrhování židle Panton Chair a její úloha v reklamě Židle Panton Chair Classic na dobových fotografiích Židle Panton Chair Classic na dobových fotografiích Židle Panton Chair Classic a její vedlejší role

V nabídce jen na nábytek zaměřené firmy Vitra jsou momentálně čtyři materiálové, velikostní a povrchové varianty židlí Panton Chair. Tím nejdůstojnějším a nejdražším je originální lesklá Panton Chair Classic z tvrzené pěny za cenu v přepočtu 23 tisíc korun. V roce 1999, rok po smrti Vernera Pantona, byla na trh uvedena židle Panton Chair z polypropylenu, kterou designer společně se značkou Vitra navrhl na konci devadesátých let. Ta je tvarově téměř shodná s verzí Classic, nabízena je však v šesti barevných kombinacích, saténové povrchové úpravě a v ceně nad hranicí 5000 korun.

Židle Panton Chair Classic v interiéru Židle Panton Chair v interiéru kostelu sv. Bartoloměje v designu studia Qubus Skica k první židli Panton Chair Verner Panton s Panton Chair Mini

V roce 2004 byla s velkým ohlasem na trh ve spolupráci s Pantonovou ženou uvedena zmenšená matná verze Panton Chair Junior určená výhradně dětem. Za cenu asi 3500 korun se prodává šest barevných variant v ryze dětských barvách včetně růžové. V roce 2008 pak přišla ve spolupráci s Vitra Design Museum ještě sada pěti zmenšených dekoračních židlí Pantone Chair Mini prodávaných za cenu asi 3000 korun za všechny.

Čtěte další články na téma Vitra

Nábytek a bytové doplňky značky Vitra zakoupíte na DesignBuy.cz

Foto a zdroj: Vitra

Článek ze dne: 7.1.2010
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 2 komentářů
  1. nephew - ze dne: 7.1.2010 - 04:59

    Nadhera… :) Pantonka bola a vzdy bude jednym z najkrajsich mobiliarovych interierovych prvkov.

  2. Jiří Bárta - ze dne: 7.1.2010 - 16:39

    Krása. Snese to dlouhodobě 100 kilo? :-)
    Jinak mi to připomíná tvarově krásné staré lavičky z parků.
    Ty zaoblené, do kterých když jste se posadili, měli jste pocit, že je udělali jen pro vás.

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6002
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588