Klikněte a napište nám e-mail!

Nafukovací cyklistická přilba Hövding má cenu Index

Nafukovací cyklistická přilba Hövding

Prestižní dánské ocenění Index 2011 putuje i letos k pěti výhercům z pěti odlišných kategorií. Nejzajímavějším je vítězství neviditelné cyklistické přilby Hövding, ale i program dětských brýlí zdrama, které navrhl Yves Behar či nový model sociálního bydlení Elemental v mexickém městě Monterrey, jehož jedním z architektů byl i Alejandro Aravena.

Každý den se vyrobí 105 milionů jízdních kol a jen ve Švédsku se každý rok na kole zraní 30 tisíc lidí, přičemž 60 procent jsou úrazy hlavy. Švédské designérky Anna Haupt a Terese Alstin proto vymyslely a v kategorii Play uspěli s přílbou Hövding, která je v podstatě neviditelná a cyklistu chrání pouze bezprostředně před úrazem. Ze stylového límce na zip působícího díky vzorům jako větší šátek se při nehodě automaticky nafoukne bílá přilba, která chrání hlavu při přepadnutí na stranu, nárazu do cyklisty zezadu i při nárazu do překážky. Patentovaná přilba vybavená senzory pohybu, USB portem a LED diodami, není prozatím v prodeji, ale na její uvedení na trh se pracuje.

Nafukovací cyklistická přilba Hövding Nafukovací cyklistická přilba Hövding Nafukovací cyklistická přilba Hövding Nafukovací cyklistická přilba Hövding

Kategorii Body vyhrál projekt See Better to Learn Better, který je programem brýlí zdarma pro mexické děti. Brýle nazvané Verbien vyráběné firmou Augen Optics navrhl Yves Behar pod svým studiem FuseProject a svým unifikovaným tvarem i variabilností barev jsou určeny pro děti od šesti do osmnácti let. Velký ohlas vyvolal i projekt Elemental, jenž má pomoci části z jednoho milionu lidí žijících ve slumech. Architekt Alejandro Aravena, známý i svým sedacím popruhem Chairless pro firmu Vitra, navrhl pro město Monterrey v Chile sociální bydlení se sedmdesáti domy s tím nejzákladnějším, co lidé potřebují. Devět metrů široká budova působí značně minimalisticky a na sociální bydlení až luxusně.

Děteské brýle See Better to Learn Better od FuseProject Děteské brýle See Better to Learn Better od FuseProject Projekt sociálního byldení Elemental a Alejandro Aravena Nejen urbanistický projekt Design Seoul

V kategorii Community zvítězil projekt Design Seoul, který vůbec poprvé řeší ucelený pohled na zlepšení života občanů v celém městě a to nejen po stránce urbanismu. Řešení jihokorejského hlavního města Soul propojuje design s životními potřebami lidí, ohlíží se na jejich veřejné zdraví i sociální a komunitní potřeby. První místo v kategorii Work obsadil prozatím imaginární projekt Design for Change, který osloví studenty i mezi dětmi se čtyřmi základními otázkami s návrhy na změny. Dává jim možnosti změnit věci kolem sebe i svou budoucnost.

DesignVid.cz nabízí video Nafukovací cyklistická přilba Hövding má cenu Index

Čtěte všechny články na téma soutěž a FuseProject

Foto a zdroj: Index Award

Článek ze dne: 7.9.2011
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5955
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588