Klikněte a napište nám e-mail!

V Praze se koná premiérový ročník festivalu reSITE

Festival re SITE u Národního divadla

Od pondělí probíhá v Praze první ročník mezinárodního festivalu reSITE, jehož tématem je zlepšení veřejných prostor ve městech. Kromě hlavního bodu, jímž bude dvoudenní konference, na které vystoupí významné osobnosti české i zahraniční architektury, nabídne festival pestrý doprovodný program zahrnující veřejné přednášky, rozmanité workshopy nebo filmovou projekci snímku Urbanized.

Hlavním motivem projektu, který odstartoval v pondělí 21. května a potrvá do neděle 27. května, bude revitalizace pražských nábřeží. Nejen o tomto, ale vůbec o možnostech, jak zlepšit kvalitu života ve městech a zkvalitnit veřejné prostory, budou s veřejností diskutovat přední odborníci z oblasti architektury, stavitelství a urbanismu či zástupci samosprávy. „Snažíme se ukázat, že jedině spoluprací všech zainteresovaných aktérů lze docílit vzniku kvalitních veřejných prostor v rámci rozsáhlých projektů rozvoje měst,“ říká ředitel festivalu Martin Barry, americký urbanista v současné době působící na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze.

Festival reSITE u Národního divadla Festival reSITE ve Veletržním paláci Festival reSITE ve Veletržním paláci Festival reSITE ve Veletržním paláci

Pilotní ročník s podtitulem „Města jako místa pro život“ se bude konat na různých místech hlavního města. Jádrem bude dvoudenní konference, jež proběhne 24. a 25. května ve Veletržním paláci, a na níž se k tématu vyjádří taková jména světové architektury a urbanismu jako Reinier de Graaf z nizozemského architektonického studia OMA, newyorská urbanistka Janette Sadik-Khan nebo dánský urbanista Jan Gehl z kodaňského ateliéru Gehl Architects.

Reinier de Graaf z OMA na festivalu reSITE Jan Gehl z Gehl Architects na festivalu reSITE Janette Sadik-Kha z Department of Transportation New York na festivalu reSITE Craig Dykers ze Snøhetta na festivalu reSITE

Stanovištěm pro doprovodné akce, které budou probíhat o nadcházejícím víkendu, bude multifunkční dočasný pavilon Rosy na prostranství před Novou scénou Národního divadla, který svým vzhledem připomíná tři bubliny spojené v jednu, a pod jehož návrhem je podepsána berlínská umělecká skupina Raumlabor. Tam se mimo jiné v sobotu uskuteční přednáška amerického architekta Craiga Dykerse nebo promítání snímku Garyho Hustwita Urbanized, jenž divákům představí sérii projektů městského designu.

Záběry z filmu Urbanized Záběry z filmu Urbanized Záběry z filmu Urbanized festival-resite-2012-12.jpg

Tamtéž budou v sobotu a v neděli vystaveny návrhy mezinárodní designové soutěže o revitalizaci vltavského nábřeží. V průběhu celého týdne bude pro návštěvníky připraven bohatý program, jehož harmonogram i další informace jsou k nalezení na internetových stránkách festivalu, mimo jiné workshop zaměřený na návrh provizorního nábřežního parku, jenž bude posléze realizován na pražské Náplavce.

DesignVid.cz nabízí video Festival reSITE má drsný klip z pražského nábřeží
DesignVid.cz nabízí video Urbanized je film o změnách měst velkými architekty

Čtěte všechny články na téma urbanismus, události a Praha

Foto a zdroj: reSITE

Článek ze dne: 23.5.2012
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Lucie Sieglová je redaktorka, protože ji baví psát. Taky se ráda ztrácí v křivolakých pražských uličkách, už ne s takovým nadšením, ale o to častěji pak ve svých snových světech. Baví ji bavit se, zajímá se o vše zajímavé a zbožňuje Všecky krásy světa.
Všechny články od Lucie Sieglová | Kontakt na redakci

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 1 komentář
  1. Tomáš Hájek - ze dne: 23.5.2012 - 09:09

    Je skvělé,že se konečně něco ohledně urbanizace, moderní architektury a designu začíná v Praze skutečně dít. Někdy jdu v Praze kolem nějakého nevýrazného místa a říkám si, “vždyť by stačilo tak málo, aby se tento prostor zmodernizoval”.

    Moje představa dokonalosti je Londýn a Paříž. Tam to propojení starého s novým tak skvěle funguje. Přál bych to i Praze,protože má skutečně co nabídnout. Nech iměsto zakonzervované,ale živé. Chci slyšet to tlukoucí srdce pod chodníkem. Upřímně věřím a doufám, že RESITE skutečně pomůže nějakému výsledku.

    Strašná škoda je Kaplického knihovny. Je docela vtipné, že v porotě byla taková jména jako Zaha Hadid aj. a pro politiky je to “hlen”. Tak to bohužel vypadá, když někdo kecá do věcí, kterým nerozumí.

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5952
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588