Děkujeme za přízeň nám i designu!

Vystavena retrospektiva architekta Louise Kahna

Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture

Louis Kahn byl jedním z předních architektů 20. století. Perfekcionista, který postavil vládní čtvrť v Dhace, včetně bangladéšského parlamentu. Jeho celoživotní práce je nyní k vidění do 11. srpna 2013 na výstavě Louis Kahn – The Power of Architecture ve Vitra Design Museum v německém městě Weil am Rhein u  Basileje.

Pocházel z estonské židovské rodiny, z Pobaltí se však ve čtyřech letech s otcem, matkou a dvěma sourozenci přestěhoval do Filadelfie ve Spojených státech. Na University of Pennsylvania vystudoval architekturu a v roce 1935 si ve městě otevřel vlastní ateliér.

Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture

Ve Filadelfii, kterou považoval za svůj pravý domov, ale stojí pouze jediná jeho budova - výzkumné laboratoře univerzity. Vznikly ještě plány na úplnou přestavbu centra, z těch ovšem sešlo, kvůli jejich nereálnosti. Kahn například odmítal ustoupit od návrhu, že rozlehlá čtvrť bude celá přístupná pouze chodcům.

Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture

Až do svých padesáti let nebyl jako architekt příliš známý, přednášel na Pennsylvánské univerzitě a na univerzitě Yale. Svůj osobitý styl získal až na začátku padesátých let, kdy navštívil antické a egyptské památky. Tamní architektura na něj silně zapůsobila, začal uplatňovat její prvky ve svých moderních, betonových stavbách. Tyto stavby se vyznačují monumentálností, hrou se světlem a propracovanými detaily.

Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park

V roce 1962 vznikl areál biologického výzkumného centra Salk Institute v Kalifornii. Byl to první projekt, se kterým byl Kahn dokonale spokojen a první projekt, který mu přinesl opravdové uznání. Následovaly už jen další vynikající práce. Akademická knihovna v Exeteru, výtvarné Kimbel Art Museum ve Fort Worth v Texasu, nebo jeho opus magnum, Národní parlament Bangladéše. Obrovský komplex, stojící uprostřed jezera, je největší budovou legislativy na světě. Stavět se začalo v roce 1961 a dostavěn byl parlament až v roce 1982 po válce o nezávislost.

Pohled do výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Pohled do výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Pohled do výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Pohled do výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture

I přes velký ohlas a uznání bylo studio zadluženo, kvůli zdlouhavosti Kahnovi práce a neschopnosti dělat ústupky klientům. Až po architektově smrti dluh splatil stát Pennsylvánie, odkoupením jeho skic a výkresů.

Monografie Louis Kahn – The Power of Architecture Monografie Louis Kahn – The Power of Architecture Monografie Louis Kahn – The Power of Architecture Monografie Louis Kahn – The Power of Architecture

Louis Kahn zemřel následkem infarktu na vlakovém nádraží v New Yorku, cestou z pracovní návštěvy Indie. Bylo mu 73 let. Až na jeho pohřbu vyšlo najevo, že měl nemanželské děti se dvěma ženami. Jedno z nich, syn Nathaniel o Kahnově výjimečném životě natočil dokument My Architect, jenž byl nominován na cenu Oscar. Ve Vitra Design Museum je od soboty 23. února k vidění Kahnův celoživotní odkaz. Výstava Louis Kahn – The Power of Architecture plná návrhů, fotek, kreseb a plánů trvá až do 11. srpna 2013. K výstavě vyšla i monografie.

DesignVid.cz nabízí video My Architect je celovečerní film o Louisu Kahnovi

Čtěte všechny články na téma architektura

Foto a zdroj: Vitra Design Museum, Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park a Nederlands Architectuurinstituut

Článek ze dne: 24.2.2013
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Pavel Liška je student, syn a občan v tomto pořadí. V oblibě má vtip, nápaditost a krásu. Obdivuje návrháře, jako Francouz Raymond Loewy nebo Švýcar Luigi Colani, slovo design používá jen z nedostatku lepšího výrazu.
Všechny články od Pavel Liška | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5995
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588