Přihlaste se!
Klikněte a napište nám e-mail!

Vystavena retrospektiva architekta Louise Kahna

Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture

Louis Kahn byl jedním z předních architektů 20. století. Perfekcionista, který postavil vládní čtvrť v Dhace, včetně bangladéšského parlamentu. Jeho celoživotní práce je nyní k vidění do 11. srpna 2013 na výstavě Louis Kahn – The Power of Architecture ve Vitra Design Museum v německém městě Weil am Rhein u  Basileje.

Pocházel z estonské židovské rodiny, z Pobaltí se však ve čtyřech letech s otcem, matkou a dvěma sourozenci přestěhoval do Filadelfie ve Spojených státech. Na University of Pennsylvania vystudoval architekturu a v roce 1935 si ve městě otevřel vlastní ateliér.

Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture

Ve Filadelfii, kterou považoval za svůj pravý domov, ale stojí pouze jediná jeho budova - výzkumné laboratoře univerzity. Vznikly ještě plány na úplnou přestavbu centra, z těch ovšem sešlo, kvůli jejich nereálnosti. Kahn například odmítal ustoupit od návrhu, že rozlehlá čtvrť bude celá přístupná pouze chodcům.

Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Ukázka za výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture

Až do svých padesáti let nebyl jako architekt příliš známý, přednášel na Pennsylvánské univerzitě a na univerzitě Yale. Svůj osobitý styl získal až na začátku padesátých let, kdy navštívil antické a egyptské památky. Tamní architektura na něj silně zapůsobila, začal uplatňovat její prvky ve svých moderních, betonových stavbách. Tyto stavby se vyznačují monumentálností, hrou se světlem a propracovanými detaily.

Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park

V roce 1962 vznikl areál biologického výzkumného centra Salk Institute v Kalifornii. Byl to první projekt, se kterým byl Kahn dokonale spokojen a první projekt, který mu přinesl opravdové uznání. Následovaly už jen další vynikající práce. Akademická knihovna v Exeteru, výtvarné Kimbel Art Museum ve Fort Worth v Texasu, nebo jeho opus magnum, Národní parlament Bangladéše. Obrovský komplex, stojící uprostřed jezera, je největší budovou legislativy na světě. Stavět se začalo v roce 1961 a dostavěn byl parlament až v roce 1982 po válce o nezávislost.

Pohled do výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Pohled do výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Pohled do výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture Pohled do výstavy Louis Kahn – The Power of Architecture

I přes velký ohlas a uznání bylo studio zadluženo, kvůli zdlouhavosti Kahnovi práce a neschopnosti dělat ústupky klientům. Až po architektově smrti dluh splatil stát Pennsylvánie, odkoupením jeho skic a výkresů.

Monografie Louis Kahn – The Power of Architecture Monografie Louis Kahn – The Power of Architecture Monografie Louis Kahn – The Power of Architecture Monografie Louis Kahn – The Power of Architecture

Louis Kahn zemřel následkem infarktu na vlakovém nádraží v New Yorku, cestou z pracovní návštěvy Indie. Bylo mu 73 let. Až na jeho pohřbu vyšlo najevo, že měl nemanželské děti se dvěma ženami. Jedno z nich, syn Nathaniel o Kahnově výjimečném životě natočil dokument My Architect, jenž byl nominován na cenu Oscar. Ve Vitra Design Museum je od soboty 23. února k vidění Kahnův celoživotní odkaz. Výstava Louis Kahn – The Power of Architecture plná návrhů, fotek, kreseb a plánů trvá až do 11. srpna 2013. K výstavě vyšla i monografie.

DesignVid.cz nabízí video My Architect je celovečerní film o Louisu Kahnovi

Čtěte všechny články na téma architektura

Foto a zdroj: Vitra Design Museum, Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park a Nederlands Architectuurinstituut

Článek ze dne: 24.2.2013 | Zařazeno do rubriky: události
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Pavel Liška je student, syn a občan v tomto pořadí. V oblibě má vtip, nápaditost a krásu. Obdivuje návrháře, jako Francouz Raymond Loewy nebo Švýcar Luigi Colani, slovo design používá jen z nedostatku lepšího výrazu.
Všechny články od Pavel Liška | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly serveru pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.


VYBRANÉ AKCE Z KALENDÁŘE

DESIGNMAG NA FACEBOOKU

Spojte se s námi

Facebook.com Twitter.com Google+ Pinterest.com RSS kanál Přidat do oblíbených / záložek Kontaktujte nás

Prague Design Week 2015

Přihlaste se!

Partneři

přejděte na Font.cz           přejděte na DesignPortal.cz         přejděte na Archii.cz
přejděte na CzechDesign.cz           přejděte na YoungPrimitive.cz          přejděte na Fler.cz
přejděte na Auto-Design.cz            přejděte na GJF.cz          přejděte na DesignBy.sk
přejděte na DesignEast.eu            přejděte na UPM.cz           přejděte na Material Times

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 4239
Počet komentářů: 1091
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588