Klikněte a napište nám e-mail!

Jean Paul Gaultier vystavil svou módu v Rotterdamu

Ukázka z výstavy The Fashion World of Jean Paul Gaultier

Celý Rotterdam je v současné době oděný v látce s modrobílými pruhy, která je charakteristická pro trika od Jeana Paula Gaultiera. V místní Kunsthal se totiž od poloviny února koná první mezinárodní retrospektivní výstava této světově známé ikony módního návrhářství.

Prvotní myšlenka uspořádat retrospektivní výstavu Jeana Paula Gaultiera, která nese název The Fashion World of Jean Paul Gaultier: From the Sidewalk to Catwalk, vzešla od ředitelky Montreal Museum of Fine Arts. Celá výstava se pak formovala ve spolupráci muzea v Montreálu, módního domu Jean Paul Gaultier Maison a Kunsthal Rotterdam.

Ukázka z výstavy The Fashion World of Jean Paul Gaultier Ukázka z výstavy The Fashion World of Jean Paul Gaultier Ukázka z výstavy The Fashion World of Jean Paul Gaultier Ukázka z výstavy The Fashion World of Jean Paul Gaultier

Výstava, která je sama o sobě multimediálním uměleckým dílem, prezentuje návštěvníkům přes 140 modelů z raných 70. let až po současnost. Expozice je rozdělena do šesti tematických sekcí, které charakterizují vývoj Gaultierovy tvorby. Prví část se jmenuje The Odyssey of Jean Paul Gaultier a představuje zásadní a kultovní modely. Následuje část The Boudoir, která je zaměřena na Gaultierovu fascinaci spodním prádlem.

Ukázka z výstavy The Fashion World of Jean Paul Gaultier Ukázka z výstavy The Fashion World of Jean Paul Gaultier Ukázka z výstavy The Fashion World of Jean Paul Gaultier Ukázka z výstavy The Fashion World of Jean Paul Gaultier

Další místnost, která je věnována modelům inspirovaným bondáží a body artem, je nazvaná Skin Deep. Poté jsou návštěvníkům v sekcích The Punk Cancan a Urban Jungle představeny modely, u nichž je patrná inspirace městskými subkulturami. Celou výstavu uzavírá část nazvaná Metropolis, která je věnovaná kostýmům pro film, koncerty a divadlo. Vyzdvižena je zde především spolupráce Gaultiera s režisérem Pedro Almodovarem a s Madonnou.

Jean Paul Gaultier míří na svou výstavu v Rotterdamu Jean Paul Gaultier míří na svou výstavu v Rotterdamu Jean Paul Gaultier míří na svou výstavu v Rotterdamu Pohled do expozice The Fashion World of Jean Paul Gaultier

Vystavené modely jsou doprovázeny videi z filmů, kde se objevily Gaultierovy kostýmy a fotografiemi od autorů jako je Cindy Sherman, Bettina Rheims, Mario Testino, David LaChapelle, Helmut Newton a dvojice Pierre et Gilles. Výstava tedy představuje komplexní průřez Gaultierovy tvorby a vším, co s ní úzce souvisí. Expozice má interaktivní charakter, a to především díky oživlým figurínám. Na ty jsou pomocí audiovizuální projekce promítány obličeje komunikující s návštěvníkem.

Pohled do expozice The Fashion World of Jean Paul Gaultier Pohled do expozice The Fashion World of Jean Paul Gaultier Pohled do expozice The Fashion World of Jean Paul Gaultier Pohled do expozice The Fashion World of Jean Paul Gaultier

Jean Paul Gaultier se zahájení výstavy sám osobně zúčastnil a do Rotterdamu přijel z Paříže speciálně vyzdobeným vlakem. Tento vlak bude mezi těmito metropolemi jezdit po celou dobu výstavy trvající do 12. května 2013. Poté ji budou moci shlédnout návštěvníci ve Stockholmu.

DesignVid.cz nabízí video Jean Paul Gaultier obsadil Rotterdam svými pruhy

Čtěte všechny články na téma Jean Paul Gaultier

Foto a zdroj: Kunsthal Rotterdam a Jean Paul Gaultier

Článek ze dne: 2.3.2013
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Marek Prokůpek je absolventem oboru Arts Management na VŠE a studuje Uměnovědná studia na MU. V současné době je na stáži v Rotterdamu. Tíhne především k výtvarnému umění, ale zajímá ho i architektura, urbanismus, film, literatura, grafický a produktový design.
Všechny články od Marek Prokůpek | Kontakt na redakci

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 1 komentář
  1. Otto - ze dne: 2.3.2013 - 15:07

    Zajedu se kouknout!

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5995
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588