Děkujeme za přízeň nám i designu!

Grafický designér Zdeněk Ziegler jde do Síně slávy

Grafický designér a typograf Zdeněk Ziegler

V sobotu se ve Stavovském divadle v Praze uskuteční slavnostní předávání cen Czech Grand Design za rok 2012. Doposavad jsou známí finalisté v osmi kategoriích. Akademie designu České republiky se rozhodla letos poprvé odtajnit jednoho z vítězů a to v kategorii Síň slávy. Uveden do ní bude letos uveden grafický designér a typograf Zdeněk Ziegler.

Prestižní ceny Czech Grand Design jsou za rok 2012 udíleny v kategoriích Fotograf roku, Grafik roku, Módní návrhář roku, Šperkař roku, Designér roku, Výrobce roku, Obchod roku a Objev roku. Speciální kategorií je pravidelně i Síň slávy, kam byly v minulosti uvedení například Jan Kaplický, René Roubíček, František Vízner, Alena Adlerová, Stanislav Lachman a vloni designérka hraček Libuše Niklová.

Ukázka z díla Zdeňka Zieglera Ukázka z díla Zdeňka Zieglera Ukázka z díla Zdeňka Zieglera Ukázka z díla Zdeňka Zieglera

Letos bude do Síně slávy uveden významný český grafický designér a typograf Zdeněk Ziegler. Nejvíce oceňovaná je jeho plakátová tvorba z padesátých a šedesátých let i jako tvůrce desítek knižních titulů. Známá je ale i jeho komplexní práce v oblasti výtvarnictví, firemní identity i známkové tvorby. Od roku 1990 působil jako vedoucí ateliéru vizuální komunikace na VŠUP, kde byl později také rektorem. Od roku 2006 vede ateliér grafického designu Ústavu umění a designu v Plzni.

Ukázka z díla Zdeňka Zieglera Ukázka z díla Zdeňka Zieglera Ukázka z díla Zdeňka Zieglera Ukázka z díla Zdeňka Zieglera

“Povaha jeho práce se nedá oddělit od člověka. Vstřícná a přátelská, chytře jednoduchá až lakonická, v něčem klasická, a přitom otevřená aktuálním podnětům a díky tomu svěží, velkorysá a skromná, zdánlivě lehká, až snadná a přitom zodpovědná,  s nadhledem, humorem, nenápadnou, leč brilantní inteligencí získala světové ceny a čestné zahraniční doktoráty a přitom je usazená v domácí tradici,” říká o Zieglerovi Iva Knobloch, kurátorka Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

DesignMag.cz vám v neděli přinese výsledky udílení cen a DesignVid.cz poté každý den video medailonky všech finalistů.

DesignVid.cz nabízí video Grafik a typograf Zdeněk Ziegler míří do Síně slávy

Čtěte všechny články na téma Czech Grand Design

Foto: Zdeněk Ziegler
Zdroj: Czech Grand Design

Článek ze dne: 16.3.2013
Téma: , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588