Klikněte a napište nám e-mail!

Otevírá se výstava o módě i životě Marilyn Monroe

Ukázka z výstavy Marilyn v Praze

V elegantních prostorách Jízdárny Pražského hradu se otevírá unikátní putovní výstava Marilyn, která představuje módní ikonu a kulturní fenomén Marilyn Monroe. Část předmětů pochází ze soukromých sbírek a objeví se na veřejnosti vůbec poprvé. Výstava trvající až do 13. října spojuje módu s uměním a snaží se porozumět hereččinu životu.

Výstava se do Prahy stěhuje z Florencie z Museo Salvatore Ferragamo, kde se výjimečný projekt představil vůbec poprvé. Salvatore Ferragama navrhl pro Marilyn Monroe několik párů bot, herečka propadla stejně jako jiné hollywoodské hvězdy obuvnickému kouzlu italského návrháře. Výstava je uspořádána k loňskému 50. výročí předčasné smrti filmové ikony. Po Praze se výstava přesouvá do Tokia.

Pohled do výstavy Marilyn ve Florencii Pohled do výstavy Marilyn ve Florencii Pohled do výstavy Marilyn ve Florencii Pohled do výstavy Marilyn ve Florencii

Život filmové divy je nejdříve prezentován pomocí módy. Na výstavě se objeví 50 modelů a 30 párů bot a doplňků z hereččina šatníku. Jedná se o kousky, které Marilyn Monroe nosila v soukromí, tak šaty, ve kterých se objevila na veřejnosti. K vidění budou také bílé šaty z filmu Slaměný vdovec, které Marilyn Monroe celosvětově proslavily.

Pohled do výstavy Marilyn ve Florencii Pohled do výstavy Marilyn ve Florencii Ukázka z filmů Marilyn Monroe Ukázka z filmů Marilyn Monroe

Druhá část výstavy Marilyn se zaměřuje na umění a média. Fotografie nejvíce fotografované ženy dvacátého století, ukázky z jejich filmů a obálky slavných časopisů jsou doplněny o osobnější předměty, jako jsou deníkové úryvky nebo poezie. Nechybí samozřejmě známý obraz Marylin od neméně slavného umělce Andy Warhola. Z umělců je dále zastoupen Antonio Canova nebo Yves Klein.

Ukázka šatů a bot z výstavy Marilyn Ukázka šatů a bot z výstavy Marilyn Ukázka šatů a bot z výstavy Marilyn Ukázka šatů a bot z výstavy Marilyn

Výstava začíná 30. května a potrvá do 20. září 2013, prodloužena pak je až do 13. října 2013. Výjimečná kulturní událost je doplněna o rozsáhlý katalog z pera italských kurátorů Stefanie Ricci a Sergia Risaliti, který nabízí fotografie všech modelů, vystavené dokumenty, snímky bot i soubor uměleckých děl. Plné vstupné je 240 korun, snížené pak 120 korun.

DesignVid.cz nabízí video Nahlédněte do výstavy Marilyn v místě jejího rodiště

Čtěte všechny články na téma výstava

Foto a zdroj: Marilyn Prague a Museo Salvatore Ferragamo

Článek ze dne: 30.5.2013
Téma: , , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Veronika Konečná je studentkou kulturních dějin, patří tak mezi stálé návštěvníky muzeí a galerií. Miluje módu, literaturu, umění všeho druhu a nejnověji podlehla severskému designu a způsobu života.
Všechny články od Veronika Konečná | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588