Děkujeme za přízeň nám i designu!

Praha vystavuje Německý design minulosti i dneška

Pohled do výstavy Německý design. Minulost – současnost

Už jen do 28. listopadu bude přístupná pozoruhodná výstava s názvem Německý design.Minulost – současnost. Expozice v Českém centru v Praze nabízí přehlídku německého designu od konce 19. století do dneška. Výstava je rozdělena na historickou část ze sbírek muzea a ukázku současného mladého designu.

“Výstava v Českém centru Praha dokumentuje dějiny německého užitého a průmyslového designu a odkrývá pozadí úspěchu značky Made in Germany. Díky spolupráci s celosvětově největším muzeem designu Die Neue Sammlung v Mnichově lze na příkladech klasických, kultovních a někdy neočekávaných objektech detailně sledovat dějiny spolupráce průmyslu a designerů, technického pokroku a kreativního přístupu,” uvádí výstavu její organizátoři.

Pohled do výstavy Německý design. Minulost – současnost Pohled do výstavy Německý design. Minulost – současnost Pohled do výstavy Německý design. Minulost – současnost Pohled do výstavy Německý design. Minulost – současnost

V první části výstavy najdete v obrovských regálech výběr produktů vypovídající o historickém vývoji designu u našich západních sousedů. Výběr obsahuje produkty ze sbírek z dob industrializace, Bauhausu, poválečného období a doby rozdělení na východní a západní část i období postmoderny. Jako ve skladu je zde vyskládán nábytek, skelet automobilu, svítidla nebo porcelán.

Ukázka exponátů užitého a průmyslového designu ze sbírek Die Neue Sammlung Ukázka exponátů užitého a průmyslového designu ze sbírek Die Neue Sammlung Ukázka exponátů užitého a průmyslového designu ze sbírek Die Neue Sammlung Ukázka exponátů užitého a průmyslového designu ze sbírek Die Neue Sammlung

Mezi nejzajímavější vystavené kusy rozhodně patří automobil Smart z roku 1990, svítidlo Mayday od Konstantina Grcice, křeslo Wassily od Marcela Breueraz dob Bauhausu, větrák Ventilatoren pro AEG od Petera Behrense z roku 1919, fotoaparát Leica z roku 1950, lampa Tizzio od Richarda Sappera pro Artemide nebo Merosystem z roku 1950.

Ukázka exponátů užitého a průmyslového designu ze sbírek Die Neue Sammlung Ukázka exponátů užitého a průmyslového designu ze sbírek Die Neue Sammlung Ukázka exponátů užitého a průmyslového designu ze sbírek Die Neue Sammlung Ukázka exponátů užitého a průmyslového designu ze sbírek Die Neue Sammlung

Druhá část výstavy ukazuje současnost německého designu, která je prezentovaná pomocí expozice Rejected Accepted nezvykle pojaté ve velkých vitrínách připomínající rakve. “Zastoupeno je v ní celkem jedenáct návrhářek a návrhářů z nejrůznějších kreativních oblastí jako filmu, módy, hudby, grafiky i užitého designu. Na jedné straně výstava ukazuje odmítnutá nerealizovaná díla, na druhé straně pak realizované práce,” uvádí organizátoři.

Čtěte další články na téma Německo

Foto: Česká centra a Die Neue Sammlung
Zdroj: Česká centra

Článek ze dne: 15.11.2013
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5995
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588