Klikněte a napište nám e-mail!

Czech Grand Designérkou se stala Monika Drápalová

Czech Grand Designréska roku 2013 módní návrhářka Monika Drápalová

Designérem roku 2013 se během nedělního udílení výročních cen Akademie designu ČR Czech Grand Design stal Jan Čapek. Zabodoval nafukovacími hračkami Pes Bulík a Formule pro firmu Fatra. Titul Grand designér roku a cenu Módní designér roku získala návrhářka Monika Drápalová za kolekci The Free Circle a Sedm.

Designér Jan Čapek navázal na slavné sedací hračky od Libuše Niklové. „Nápad na závodní auto jsem dostal přímo ve fabrice, kdy se vedle sebe povalovaly zkoušky obojků mého psa a Žirafa Niklové. Byla naležato a její dlouhý krk ve spojení s koly mi připomněl doutníkový tvar závodních aut první poloviny minulého století,“ prozradil absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové, který má za sebou řadu úspěšných realizací a produktů.

Czech Grand Design 2013: Fotografka roku Kristina Hrabětová Czech Grand Design 2013: Fotografka roku Kristina Hrabětová Czech Grand Design 2013: Grafický designer roku Štěpán Malovec, Jakub Straka, Petr Knobloch a Tomáš Brousil Czech Grand Design 2013: Grafický designer roku Štěpán Malovec, Jakub Straka, Petr Knobloch a Tomáš Brousil

V kategorii Designér šperku zvítězila zkušená autorka a vysokoškolská profesorka Eva Eisler za kolekci náhrdelníků a broží Pro Bílou paní Perchtu a za Wabi Sabi. Grafickým designérem se stali Štěpán Malovec, Jakub Straka, Petr Knobloch a Tomáš Brousil za nový vizuální styl UMPRUM.

Czech Grand Design 2013: Módní designér roku Monika Drápalová Czech Grand Design 2013: Módní designér roku Monika Drápalová Czech Grand Design 2013: Designer šperku roku Eva Eisler Czech Grand Design 2013: Designer šperku roku Eva Eisler

Fotografkou roku se stala Kristina Hrabětová za snímky pro Vyrobeno Lesem a Dechem, Cena Obchod roku putovala vinohradskému Pavilonu, který byl nedávno nově zrekonstruován. Ocenění Výrobce roku bylo předáno Fatře Napajedla za spolupráci s novými designéry Janem Čapkem, Annou a Jerrym Kozovými a Zuzanou Lednickou.

Czech Grand Design 2013: Designer roku Jan Čapek Czech Grand Design 2013: Designer roku Jan Čapek Czech Grand Design 2013: Obchod roku Pavilon Czech Grand Design 2013: Obchod roku Pavilon

V kategorii Objev roku zvítězilo studio DeForm tvořené Václavem Mlynářem a Jakubem Pollágem. To zaujalo kolekcí Classics + Corian, houpacím křeslem Rocking Chair od Jakuba Pollága, designem stolu Glass Table a světlem Transmission pro sklárnu Kavalier. Studio DeForm vytvoří pro Preciosa Lighting objekt, který společně vystaví na podzimním Designbloku.

Czech Grand Design 2013: Výrobce roku Fatra Czech Grand Design 2013: Výrobce roku Fatra Czech Grand Design 2013: Objev roku DeForm Czech Grand Design 2013: Objev roku DeForm

Vrcholem slavnostního večera, jehož atmosféra vycházela z antického dramatu a odpovídala tomu i scéna od Maxima Velčovského, bylo uvedení akademické malířky a módní návrhářky Zdeny Bauerové do Síně slávy. Skleněné sošky v podobě Kapky štěstí navrhla loňská Grand designérka Lucie Koldová.

Czech Grand Design 2013: Síň slávy Zdena Bauerová Czech Grand Design 2013: Síň slávy Zdena Bauerová Udílení cen Czech Grand Design 2013 ve Stavovském divadle Vítězové cen Czech Grand Design 2013

Cena veřejnosti bude teprve vyhlášena 20. března ve výstavě v Národním technickém muzeu a záznam z ceremoniálu ze Stavovského divadla přinese ČT art 10. března ve 20:25. Výstava Czech Grand Design 2013: Nominace v NTM probíhá až do 30. března.

Profily nominovaných sledujte každý den na DesignVid.cz

Čtěte další články na téma Czech Grand Design

Foto a zdroj: Czech Grand Design

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Kateřina Farná je redaktorka umění a kultury ve třetích nejčtenějších novinách v republice a mimo jiné i studentka mediálních studií na Univerzitě Karlově v Praze. Má ráda módu, hudbu, design, noční život, zajímavé nápady a zajímavosti života.
Všechny články od Kateřina Farná | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588