Děkujeme za přízeň nám i designu!

Kladno čeká putovní výstava Panelová sídliště v ČR

Doprovodné fotografie k projektu Panelová sídliště v České republice

Od září se může středočeské Kladno těšit na první výstavu z putovního výstavního cyklu projektu Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí. Dostala název Příběh paneláku ve Středočeském kraji a bude věnována historii i současnosti kladenských panelových sídlišť. Architekturu výstavy připravilo studio A1 Architects.

Pět let trvající výzkumný projekt pod záštitou Ministerstva kultury zkoumal vybraná sídliště především z kulturního a sociálního hlediska jako součásti národního kulturního dědictví. Výsledkem zkoumání bude mimo jiné i cyklus výstav pro veřejnost, která se poprvé v Kladně, které je údajně jedno z nejzajímavějších svého druhu. Před Střední průmyslovou školou stavební a Obchodní akademií si budou moci od září kolemjdoucí prohlédnou šestici nejzajímavějších sídlišť Sítná, Rozdělov a Kročehlavy, ale i sídliště Březové Hory v Příbrami a U Tylova divadla v Kutné Hoře a přestavbu centra v Mladé Boleslavi.

Doprovodné fotografie k projektu Panelová sídliště v České republice Doprovodné fotografie k projektu Panelová sídliště v České republice Doprovodné fotografie k projektu Panelová sídliště v České republice Doprovodné fotografie k projektu Panelová sídliště v České republice

„Rádi bychom ukázali, že všechna sídliště nejsou stejná, že to nutně nemusí být monotónní shluky krabic vyprojektované anonymním týmem v projekčním ústavu. Panelová sídliště mají svou minulost, přítomnost a v mnoha případech i rozvojový potenciál a pro své obyvatele představují domov. Bylo by proto chybou zavírat oči před osobitostí řady z nich a nechat se ovlivnit jednostrannými odsudky,“ říká hlavní autorka projektu Lucie Zadražilová z Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Doprovodné fotografie k projektu Panelová sídliště v České republice Doprovodné fotografie k projektu Panelová sídliště v České republice Fotografie z výstavy Příběh paneláku ve Středočeském kraji Výstava v řešení od A1 Architects na téma panelové domy v roce 2012

„Na příkladech ukazujeme, co se s vybranými panelovými sídlišti děje dnes, zda regenerační zásahy přispěly ke zlepšení obytného prostředí nebo naopak narušily genia loci těchto celků,“ doplňuje Lucie Zadražilová k výstavě, která ukáže architekturu domovů 215 000 lidí žijících v panelácích ve Středočeském kraji. Architekturu výstavy vytvořilo studio A1 Architects, které již v roce 2012 vytvořilo architekturu podobné výstavy. Po Kladně by měly následovat výstavy v Pardubickém a Hradeckém kraji.

Čtěte další články na téma výstava

Foto a zdroj: Paneláci

Článek ze dne: 28.8.2014
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6003
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588