Děkujeme za přízeň nám i designu!

Art Rotterdam vystavil stovky umělců včetně Čechů

Art Rotterdam 2015

Již 16. ročník mezinárodního veletrhu umění Art Rotterdam, který začal ve čtvrtek 5. února, přináší ukázky nejnovějšího vývoje vizuálního umění. Letos se představuje více než 130 galerií a uměleckých iniciativ. Mezi jinými jsou k vidění i práce Krištofa Kintery. V rámci Art Rotterdam probíhá veletrh designu Object Rotterdam, na kterém letos vystavuje Bořek Šípek.

Art Rotterdam je alternativou pro velké mezinárodní veletrhy umění. Ukazuje nezávislé umění s různými názory a přístupy a s různými výstavními koncepty. Mondriaan Fond znovu představuje nejmladší talenty a kromě obrazů, objektů a instalací si mohou návštěvníci vychutnat i videoumění při projekcích v inspirativním prostředí. Většina akcí Art Rotterdam se totiž již podruhé koná ve zrekonstruované funkcionalistické budově bývalé továrny na tabák a kávu Van Nellefabriek, která je od roku 2014 na seznamu světového dědictví UNESCO.

Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015

Jednotlivé prezentace jsou rozděleny do několika sekcí, z nichž například New Art Section je věnovaná mladým začínajícím umělcům. 24 mezinárodních galerií, které vybrala kurátorka Natasha Hoare z centra umění Witte de With Center for Contemporary Art, dostalo příležitost ukázat mladé talenty a byl jim poskytnut výstavní prostor za snížené startovné.  Nová sekce na veletrhu s  názvem Intersections nabízí prostor pro neziskové iniciativy. Tématem letošního prvního ročníku je Vlámsko- holandský rok a zaměřuje se exkluzivně na holandsko-vlámské iniciativy. Na ploše 1 300 metrů čtverečních se představuje 15 prezentací včetně instalací, videoprezentací, performancí apod.

Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015

Téměř 50 procent všech vystavujících galerií a uměleckých iniciativ je ze zahraničí. Vedle Belgie především z Německa a Velké Británie. Jsou zde ale i galerie z Francie, Švýcarska, Maďarska, Dánska, Švédska a USA. Jedna z galerií, D+T Project Gallery z Bruselu, představuje na veletrhu i práce Krištofa Kintery. Tato prezentace je předehrou pro velkou událost, která se v Rotterdamu chystá. Od 28. února totiž bude mít Kintera samostatnou soubornou výstavu ve slavné Kunsthal.

Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015

Součástí veletrhu umění Art Rotterdam je i přehlídka designu Object Rotterdam, kde se prezentují limitované edice nebo jednotlivá díla na pomezí designu, umění, architektury a módy. Výstava ukazuje nejnovější vývoj a trendy v mezinárodním designu od známých i začínajících designérů, kteří pracují v různých oblastech návrhářství a s různými materiály.

Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015

Jedním z prominentních hostů letošní výstavy Object Rotterdam 2015 je Bořek Šípek, který představuje soubor ze své nedávné tvorby. Šípek studoval a nějaký čas žil a tvořil v Holandsku a  je v této zemi velmi známým a respektovaným umělcem. Kromě výstavy svých děl se na festivalu účastní i panelové diskuse na téma „Objects of desire“ – Objekty touhy -  kde bude diskutovat s dalšími významnými osobnostmi holandského designu, jakými jsou Joep van Lieshout a Richard Hutten. Skleněné objekty Bořka Šípka ovšem nejsou jedinými, které byly vytvořeny českými skláři. Na výstavě prezentuje svoje díla i známý holandský designér Arnout Visser, který pracuje převážně s českými skláři - ve sklářském studiu v Leerdamu nebo přímo v Novém Boru.

Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015 Art Rotterdam 2015

Stejně jako Art Rotterdam má i Object výjimečné místo konání.  Je jím bývalá zámořská loď De Rotterdam, v Holandsku známá jako SS Rotterdam, (zkratka pro stoom schip – parník), která vozila pasažéry společnosti Holland America na lince Rotterdam-New York a která, nyní trvale ukotvená na řece Maas, slouží jako hotel a konferenční a výstavní prostor.

Veletrh Art Rotterdam i Object Rotterdam potrvají do neděle 8. února.

Čtěte další články na téma události a umění

Foto a zdroj: Art Rotterdam

Článek ze dne: 8.2.2015
Téma: , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jitka Prokopičová je PR konzultantka a nezávislá publicistka. Žije v Holandsku a píše hlavně o projektech a událostech z této skvělým designem nabité země. Za designem a architekturou ráda cestuje i do jiných zemí a svoje objevy, dojmy a nadšení chce sdílet s čtenáři.
Všechny články od Jitka Prokopičová | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588