Děkujeme za přízeň nám i designu!

UMPRUM vystavuje jízdní kola českých designérů

Ukázka z výstavy UM kola v Galerii UM

V pražské Galerii UM na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze byla zahájena výstava UM kola, která nabízí ucelený pohled na české výrobce a designéry jízdních kol. Až do 18. dubna jsou zde vystavena kola od studentů UMPRUM tak od malosériových firem jako Festka, Junior Bicycles či Morati.

“Od sametové revoluce začala v České republice vznikat řada firem specializovaných na výrobu moderních jízdních kol. Některé uspěly a prosadily se na tuzemském a postupně i zahraničním trhu, jiné zanikly a jejich modely se dnes řadí mezi sběratelské unikáty,” uvádí kurátoři výstavy Kristýna Zámečníková a Adam Šimeček.

Ukázka z výstavy UM kola v Galerii UM Ukázka z výstavy UM kola v Galerii UM Ukázka z výstavy UM kola v Galerii UM Ukázka z výstavy UM kola v Galerii UM

“Zájem o nejrůznější druhy cyklistiky se probudil i v tehdejší mladé generaci, které se najednou otevřela možnost výběru kol od renomovaných zahraničních firem, zároveň se ale do popředí začaly dostávat čeští výrobci. Za pomyslný vrchol ‘cyklo boomu’ lze považovat vývoj po roce 2000. Společnost začala řešit vztah cyklistiky a životního prostředí, možnosti dopravy ve velkých českých městech a podporu domácích výrobců. To se odrazilo také v české výrobě,” dodávají.

Ukázka z výstavy UM kola v Galerii UM Ukázka z výstavy UM kola v Galerii UM Ukázka z výstavy UM kola v Galerii UM Ukázka z výstavy UM kola v Galerii UM

Mezi vystavenými exponáty najdeme kolo komfortní skládací kolo do města Folder od designera Mikuláše Novotného. Kvalitní a lehké dětské kolo značky Junior Bicycles zde prezentuje dvojice Petr Švec a Michal Malášek, kteří jsou jediní specializující se na výrobu dětských kol u nás. Nechybí ani ukázka titanového rámu Morati, který mezi roky 1994 až 2004 vyráběl vášnivý cyklista a konstruktér Svatopluk Zatloukal.

Čtěte další články na téma výstava a kolo

Foto a zdroj: UMPRUM

Článek ze dne: 19.3.2015
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6000
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588