Děkujeme za přízeň nám i designu!

Museum Kampa vystavuje obrazy slavné Toyen

Ukázka z výstavy Toyen v pražském Museum Kampa

Po prodloužení je až do 16. února 2016 je v pražském Museum Kampa otevřena výstava pečlivě vybraných maleb česko-francouzské surrealistické fotografky, malířky a spisovatelky Marie Čermínové zvané Toyen. V expozici se můžeme setkat se stěžejními díly zapůjčenými ze státních i soukromých sbírek z České republiky i Paříže.

“Divák se setká se stěžejními díly, která Toyen představila na prvé surrealistické výstavě v roce 1934, mezi něž patří klíčové práce jako Ztroskotání ve snu či Člověk z klihu, na druhé surrealistické výstavě v roce 1938, kdy vedle známých obrazů jako Finis terrae a Sen uvidí snad nejvýznamnější dílo Spící, které patří k nejčastěji reprodukovaným obrazům českého malířství minulého století, i s pracemi, které Toyen uskutečnila během nacistické okupace, mezi něž se řadí i magnetizující obraz Po představení. V roce 1947 se Toyen rozhodla s Jindřichem Heislerem odejít do Francie,” uvádí zástupci Museum Kampa k výstavě, která byla uspořádána k 96. narozeninám Medy Mládkové.

Ukázka z výstavy Toyen v pražském Museum Kampa vystava-toyen-museum-kampa-2.jpg Ukázka z výstavy Toyen v pražském Museum Kampa Ukázka z výstavy Toyen v pražském Museum Kampa

“Výstava rovněž vyzdvihuje stěžejní úseky její tehdejší tvorby: sleduje, jak se od méně známých obrazů z prvé poloviny padesátých let postupně autorka dobírá k výrazným uměleckým ziskům, jež zastupuje podstatný výběr ze souboru Sedm mečů bez pochvy (1957), a především působivý, tajemný obraz Poledne půlnoc (1961), obdivovaný tehdejšími členy pařížské surrealistické skupiny. Ve druhé polovině šedesátých let Toyen se vší důrazností rozvíjí dramatický vztah mezi mužem a ženou-šelmou či ženou-dravcem, jenž pronikl do tří nejvýznamnějších obrazů její závěrečné tvorby – Zástěna (1966), Zatmění (1968) a Když zmlknou zákony (1969), které jsou společně vystaveny v Praze vůbec poprvé,” dodávají.

Čtěte další články na téma výstava a umění

Foto a zdroj: Museum Kampa

Článek ze dne: 28.12.2015
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5954
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588