Děkujeme za přízeň nám i designu!

Domus je plzeňská výstava současného art designu

Výstava Domus s podtitulem Poutní místo současného designu

Celkem 35 projektů od 26 designérů a designérských studií z 11 zemí světa tvoří výstavu Domus, která dostala podtitul Poutní místo současného designu. Už jen do konce roku 2015 je možné ji zhlédnout v plzeňské hale Depo 2015. Mezi nejvýznamnější prezentující designéry patří například Werner Aisslinger, Marlene Huisshoud, Maxim Velčovský, Jan Plecháč a Henry Wielgus.

„Voda, hra, země, mystika a stroj. Témata, která jsou podle kurátorů ryze plzeňská, ale zároveň dostatečně univerzální a konkrétní, aby se dala zpracovat řečí současného designu. Voda byla zadána Michaele Tomiškové a Jakubovi Janďourkovi ze studia Dechem, kteří se nechali inspirovat klášterem v Plasích a barokními principy zjevného a skrytého. Téma mystiky zpracovala Janja Prokič, která na základě legendy klatovské madony vytváří model svatého grálu, a také Jiří Příhoda, který doplnil kapli o barokní šroubovici nazvanou Helix,“ uvádí organizační tým projektu Plzeň 2015.

Výstava Domus s podtitulem Poutní místo současného designu Výstava Domus s podtitulem Poutní místo současného designu Výstava Domus s podtitulem Poutní místo současného designu Výstava Domus s podtitulem Poutní místo současného designu

„Téma stroj bylo svěřeno Janu Plecháčovi a Henrymu Wielgusovi, kteří vytvořili jednoduchý mechanický stroj, který po interakci s diváky hraje Ódu na radost. Maxim Velčovský se ujal tématu hra a vytvořil jakýsi současný neónový erb Plzeňska. Plačící madona, barokní poutní stezka, Škodovy závody, Spejbl a Hurvínek, pivo, fotbal atd. Téma země potom zpracoval autor celé instalace Werner Aisslinger, který uvnitř skleníku bude mít umístěnou instalaci nazvanou Farm Chair. Jedná se o křeslo, které pokud se správně zalévá, tak roste přímo uprostřed výstavy,“ dodávají s tím, že samostatnou částí výstavy je Archív váz například od studia Front, Helen Hellström, Analogia Project či Marcina Rusaka.

Čtěte další články na téma výstava a Plzeň

Foto: Salim Issa
Zdroj: Plzeň 2015

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588