Klikněte a napište nám e-mail!

Václav Jirásek vystavuje Svět podle Ironyma Koola

Ukázka z výstavy Svět podle Ironyma Koola fotografa Václava Jiráska

Významný český fotograf Václav Jirásek otevřel v prosinci v Domě umění města Brna svou první velkou výstavu po více jak deseti letech. Výstavy s názvem Svět podle Ironyma Koola v sobě spojuje několik tématických okruhů nafotografovaných na cestách. Ústředním motivem jsou fotografie vraků aut, kterých nashromáždil na 860.

„Od roku 2005 jsem nashromáždil velké množství fotografií, zhruba 860 vraků. Bývá to něco jako loupeživá výprava. Často musím pro vyfocení objektu proniknout do soukromého prostoru s pocitem, že obraz vraku kradu majiteli. Vycvičil jsem si instinkt. Vytušil jsem odbočku, kde nalézt velký úlovek. Naučil jsem se vcítit do uvažování různého typu lidí, kteří vrak opustili nebo ho nějakým způsobem zakódovali do nového prostoru,“ píše Václav Jirásek v rámu uvádějící jeho vystavený projekt Auta.

Ukázka z výstavy Svět podle Ironyma Koola fotografa Václava Jiráska Ukázka z výstavy Svět podle Ironyma Koola fotografa Václava Jiráska Ukázka z výstavy Svět podle Ironyma Koola fotografa Václava Jiráska Ukázka z výstavy Svět podle Ironyma Koola fotografa Václava Jiráska

“Nové série Auta, Domy, Kerberos, Spáči a další, méně jasně definované, ideově navazují krom Industrie na Jiráskovy práce z období skupiny Bratrstvo (1989–1993), dokumentaci kutnohorské kostnice Memento mori (1995) či portrét přerovnávání odpadu v UPSYCH 316a (2010). Současně pro něj představují zásadní stylistické uvolnění a civilnost. Inscenace a velký formát ustupují pokoře před nalezeným a nepředvídatelným, a kromě tradičně intenzivní vizuality, ohledávání spirituality a smyslu pro bizarnost, v sobě nové práce spojují i ironický odstup, humor, osobní prožitek, sběratelství a rychlost střelby od boku,” uvádí výstavu složenou z několika projektů její kurátor Michal Nanoru.

Čtěte další články na téma výstava a fotografie

Foto a zdroj: Dům umění města Brna

Článek ze dne: 5.1.2016
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588