Klikněte a napište nám e-mail!

Zemřel velikán světového designu Richard Sapper

Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby

Ve věku nedožitých 84 let zemřel významný německý produktový a průmyslový designér Richard Sapper, který se proslavil hned několika ikonickými produkty. Asi nejznámější je jeho design počítačů ThinkPad pro značku IBM, ale i svítidla pro italskou značku Artemide, kuchyňské vybavení pro Alessi či návrhy televizorů.

Richard Sapper se narodil v roce 1932 v německém Mnichově, kde vystudoval místní univerzitu. Krátce po studiích nastoupil jako designér do automobilky Mercedes-Benz, odkud se v roce 1958 dostal do Milána, dlouholeté Mekky designu. Zde byla naplno nastartována éra jeho designérské kariéry. Začal pracovat u architekta Giò Ponti a o rok později začal dlouholetou spolupráci s designérem Marco Zanuso.

Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby

Od roku 1959 se stal konzultantem pro design ve společnosti Brionvega, která navrhovala v luxusním designu elektroniku jako rádia a televize. Právě odsud pochází první ikonické kousky a díky těmto realizovaným návrhům si jej všimly velké značky od Siemens přes Artemide, Kartell, Knoll, B&B Italia až po Alessi, Heuer či IBM,pro které navrhoval až do roku 2012.

Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby

Jednou z prvních ikon designu je vysoušeč vlasů z roku 1959 pro La Rinascente. Dalšími jsou rozhodně budík Static z roku 1960 pro Lorenz Milano, skládací rádio TS 502 z roku 1963 pro Brionvega, nadčasová kovová židle Lambda z roku 1963 pro Gavina Bologna, televizor Algol z roku 1964 pro Brionvega či telefon Grillo z roku 1965 pro Siemens Italtel.

Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby Richard Sapper a ukázka z jeho designérské tvorby

Pro značku Alessi navrhl v roce 1978 ikonický kávovar 9090 a v roce 1983 konvici 9091. Značka Artemide dodnes vyrábí jeho lampu Tizio z roku 1972, jenž se může pochlubit i zdokonalenou pozdější verzí z roku 1990. Nejvýraznějším a nejslavnějším jeho dílem je však design počítačů ThinkPad pro IBM. První verzi Mod. 5140 navrhl již v roce 1986, ale dnešní podoba se zrodila až v roce 1992 modelem ThinkPad 700C. Sapper je autorem i posledního modelu ThinkPad X1 Carbon a jeho design je používán u celé řady těchto počítačů. Zemřel 31. prosince 2015.

Čtěte další články na téma události

Foto a zdroj: Richard Sapper Design

Článek ze dne: 23.1.2016
Téma: , , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6003
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588