Klikněte a napište nám e-mail!

Jiří Černický vystavuje v Rudolfinu svoje Divoký sny

Jiří Černický: Dech v kleci

V pražské Galerii Rudolfinum byla zahájena výstava Jiřího Černického s názvem Divoký sny. Až do 10. dubna 2016 si můžete ve velké galerii prohlédnout speciálně vytvořený multimediální projekt. Stěžejním bodem expozice je na 50 kreseb, které vznikly za posledních 25 let, ale setkáte se i kinetickými objekty, video artem či speciálními instalacemi.

“Výstava Divoký sny se věnuje vynálezectví nových útvarů. Tyto útvary mohou být objekty, instalace, situace. Jiří Černický pracuje s klasickými médii, ale využívá také formy současného či konceptuálního umění, s jehož pomocí si osvojuje přístupy z dalších oborů jako je věda, lékařství, politika nebo sociální služby. Černický se svým vynálezectvím nesnaží dojít k racionálně vysvětlitelným a společností žádaným výsledkům, ale chce pouze pomocí postupů zapůjčených v jiných oborech poukázat na problémy okolo nás a navrhnout jiný způsob jejich vidění,” uvádí k výstavě Galerie Rudolfinum.

Jiří Černický: Sněhová koule Nesmírné miniatury: Sněhová koule Jiří Černický: Optická opona a Slumhouse Jiří Černický: Svatý kopeček a Stalin jako pec

“… já vlastně dávám důraz na ideje. Vždycky jsou to nějaký imateriální ideje. Snažím se vycházet ze zaběhaných věcí, který jsou usazený, a já se je pokouším nějak rozvířit, aby z toho vznikla nová forma. Posunout tu ideu dál a z ní pak teprve vzniká volba pro konkrétní médium. A jaký je to médium, je strašně důležitý, ovšem není to prvořadý. Když chci pouštět hrůzu ve městě, tak použiju jinou estetiku, než když chci někoho pobavit,” říká Jiří Černický.

Čtěte další články na téma umění a výstava

Foto a zdroj: Galerie Rudolfinum

Článek ze dne: 29.1.2016
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5955
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588