Klikněte a napište nám e-mail!

Jaromír 99 vystavuje v Brně své komiksy a ilustrace

Ukázka z výstavy Jaromír 99: Nechte mě tady!

Jaromír Švejdík známý Jaromír 99 zahájil v Domě umění města Brna samostatnou výstavu s názvem Nechte mě tady! Rozsáhlá retrospektiva nabízí výběr ze stovek prací na papíře, několika komiksů, řady knižních ilustrací, prací pro film či výzdoby interiérů. Premiérově zdě můžete zhlédnout i část připravovaného komiksu Zátopek.

“Jaromír 99 se na výtvarné scéně etabloval jako kreslíř, který k zachycení příběhů užívá klasickou kresbu i počítačovou grafiku. Jejím prostřednictvím vytváří velkoryse komponované a perspektivně propracované výjevy, na jejichž ploše dokáže vylíčit osobité hrdiny i zbudovat napětí tak, jak si vyžaduje charakter daného vizuálního románu. Jejich náměty si autor vybírá napříč žánry, takže v jeho bibliografii lze nalézt třeba syrový autorský komiks z pohraničí Bombers nebo klasické dílo světové beletrie Zámek Franze Kafky,” uvádí kurátorka výstavy Kateřina Tučková.

Ukázka z výstavy Jaromír 99: Nechte mě tady! Ukázka z výstavy Jaromír 99: Nechte mě tady! Pohled do expozice výstavy Jaromír 99: Nechte mě tady! Pohled do expozice výstavy Jaromír 99: Nechte mě tady!

“Kromě komiksové tvorby se Jaromír 99 věnuje i ilustraci, v níž se vyjadřuje úspornější formou než ve vizuálních románech. Nejraritnější výraz však našel ve své volné tvorbě, kde si osvojil techniku vystřihování – téměř zapomenutou techniku dávných pouličních kumštýřů, jarmarečních či salonních bavičů, kteří, vybaveni pouze papírem a nůžkami, dokázali vystřihnutím portrétů i figurálních výjevů uchvátit široké obecenstvo. V podání Jaromíra 99 však vystřihované a přes sebe překládané vrstvy různě barevného papíru dalece přesahují prvoplánovou zábavnost lidového umění,” dodává kurátorka, která zve na výstavu trvající do 19. března 2016.

Čtěte další články na téma ilustrace a komiks

Foto: Jaromír 99
Zdroj: Dům umění města Brna

Článek ze dne: 12.2.2016
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5954
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588