Děkujeme za přízeň nám i designu!

Designérský svět přišel o osobnost Bořka Šípka

Bořek Šípek

V sobotu zemřel ve věku 66 let světově uznávaný designér, výtvarník a architekt Bořek Šípek. Slavným se stal především za svou tvorbu ze skla, jako plastiky, užitné sklo či nábytek. Znám byl i jako hlavní architekt správy Pražského hradu. Aktuálně je v Praze otevřena jeho velká retrospektivní výstava, která potrvá už jen do 28. února.

Život a profesní směrování Bořka Šípka ovlivnila v sedmi letech smrt jeho otce a o devět let později i jeho matky. Tato skutečnost ho přivedla do rodiny sklářského mistra René Roubíčka, který se stal jeho poručníkem. Šípek absolvoval uměleckou průmyslovou školu a v devatenácti letech emigroval do Německa, kde v Hamburku vystudoval architekturu a setrval zde do roku 1983. Po přesunu do Amsterdamu zde založil architektonické a designérské studio Aletrego. Šípkovo dílo oslnilo značku Driade a později i další, se kterými spolupracoval.

Bořek Šípek a ukázka z jeho díla Bořek Šípek a ukázka z jeho díla Bořek Šípek a ukázka z jeho díla Bořek Šípek a ukázka z jeho díla

Po revoluci založil v roce 1989 v Praze nové studio a o dva roky později pak v Novém Boru s dalšími dvěma společníky sklářskou firmu Ajeto. Od roku 1990 vyučoval osm let na pražské UMPRUM. Mezi roky 1992 až 2002 byl hlavním architektem správy Pražského hradu a jako jeden z mála se podílel na obnově několika interiérů. Navrhoval i pro Václava Havla a pro Hrad vytvořil i několik unikátních lustrů, váz a dalších dekorací.

Bořek Šípek a ukázka z jeho díla Bořek Šípek a ukázka z jeho díla Bořek Šípek a ukázka z jeho díla Bořek Šípek a ukázka z jeho díla

Celosvětově uznávaný je především za svou nezaměnitelnou sklářskou tvorbu, mezi níž vyčnívají především výtvarné objekty jako vázy, mísy či svítidla. Vytvářel však i kolekce nápojového skla či nábytek, jako například židle. Jednou z jeho posledních architektonických realizací je takzvaný Živý dům v Liberci. Jeho zatím poslední retrospektivní výstava probíhá do 28. února 2016 v pražském Tančícím domě. Zemřel po vážné nemoci.

Čtěte další články na téma Bořek Šípek

Foto: Bořek Šípek

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5954
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588