Děkujeme za přízeň nám i designu!

Nizozemsko vystavuje retrospektivu Davida Bowieho

Ukázka z výstavy David Bowie is… v Groningen Museum

Nizozemské město Groningen, kde se právě koná výstava David Bowie is, mělo být původně poslední zastávkou této velkolepé show na cestě světem. Nejenže je tato velká retrospektivní výstava, která je poctou fenomenálnímu zpěvákovi, módní ikoně i výtvarníkovi, v Groninger Museu prodloužena do 10. dubna, ale bude potom putovat dál. Přinejmenším do Japonska.

Když kurátoři Victoria Broackers a Geoffrey Marsh ve Victoria & Albert Museu v Londýně  připravovali putovní výstavu David Bowie is, mohli tušit s ohledem na protagonistu, že to bude super-úspěšná akce, jedna z nejnavštěvovanějších, jakou kdy muzeum mělo.  Asi ale netušili, jakou symboliku tato grandiózní show bude mít, ještě než stačí objet svět.

Ukázka z výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Ukázka z výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Ukázka z výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Ukázka z výstavy David Bowie is… v Groningen Museum

Výstava David Bowie is přibližuje život a tvorbu tohoto všestranného umělce – zpěváka, hudebního skladatele, herce, malíře, producenta a průkopníka nových trendů, který ovlivnil nejen množství dalších umělců v jejich tvorbě, ale i miliony svých obdivovatelů po celém světě. Výstava začala v Londýně v roce 2013 a byla jednou z největších událostí sezóny. Tuto multimediální show, která představuje na 300 objektů z archivu Davida Bowie včetně rukopisů jeho básní a textů, obalů desek, originálních koncertních kostýmů, módy, fotografií, hudebních videí, ukázek filmů a designu zhlédlo ještě v Londýně přes 300 tisíc návštěvníků.

Ukázka z výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Ukázka z výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Pohled do expozice výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Pohled do expozice výstavy David Bowie is… v Groningen Museum

Poté se výstava vydala do světa a obdivovatelé tohoto vizionářského umělce ji mohli vidět v Torontu, Sao Paulu, Berlíně, Chicagu, Paříži a Melbourne. Neuvěřitelných 1,3 milionu návštěvníků vidělo tuto show, než přicestovala do muzea současného umění v severoholandském městě Groningen. To mělo být její poslední zastávkou. Nakonec je ale všechno jinak.

Pohled do expozice výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Pohled do expozice výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Pohled do expozice výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Pohled do expozice výstavy David Bowie is… v Groningen Museum

Výstava v Groningenu začala v prosinci loňského roku a byla plánována do poloviny března.  Na začátku ledna ale celý svět šokovala smutná zpráva o úmrtí Davida Bowie. To samozřejmě spustilo lavinu vzpomínkových akcí na milovaného umělce a ještě více zvedlo zájem o tuto přehlídku. Muzeum nejenže otevřelo své brány i v pondělí, kdy je normálně zavírací den, aby se lidé mohli podepsat do kondolenčních listin, ale prodloužilo každodenní otevírací dobu do večerních hodin.  Pro obrovský zájem návštěvníků je výstava nyní prodloužena až do 10. dubna a poté bude na své pouti pokračovat dál. Již teď je údajně potvrzeno Japonsko.

Pohled do expozice výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Pohled do expozice výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Pohled do expozice výstavy David Bowie is… v Groningen Museum Pohled do expozice výstavy David Bowie is… v Groningen Museum

Groningen je opravdu hodně na severu Holandska, ale ne zase tak daleko jako Japonsko. Pro evropské obdivovatele Davida Bowie a milovníky atraktivních výstav, kteří to předtím v Londýně nebo Berlíně nestihli, tudíž jedinečná příležitost. To, že je výstava David Bowies is instalována právě v tomto trochu odlehlém městě a ne třeba v Amsterodamu nebo Rotterdamu, svědčí i o významu tohoto místa. Groningen je velmi krásné, historické a přitom pulzující studentské město s úžasnou atmosférou a Groninger Museum je známé nejen svojí originální architekturou (architekt Alessandro Mendini, spolupráce Philippe Starck a další), ale i avantgardním a hvězdným programem. Z těch nejúspěšnějších to byly například výstava fotografa hudebních hvězd Antona Corbijna nebo zpěváka Marilyn Mansona. Muzeum představuje také to nejlepší ze současného designu. Například nyní, souběžně s výstavou David Bowie Is, zde probíhá další výstava, která určitě stojí za vidění  -  talentovaný holandský designér, inovátor a experimentátor Joris Laarman zde předvádí výběr toho nejlepšího ze své experimentátorské laboratoře.

Čtěte další články na téma Nizozemsko a výstava

Foto a zdroj: Groningen Museum

Článek ze dne: 16.2.2016
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jitka Prokopičová je PR konzultantka a nezávislá publicistka. Žije v Holandsku a píše hlavně o projektech a událostech z této skvělým designem nabité země. Za designem a architekturou ráda cestuje i do jiných zemí a svoje objevy, dojmy a nadšení chce sdílet s čtenáři.
Všechny články od Jitka Prokopičová | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5954
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588