Klikněte a napište nám e-mail!

Ostrava pořádá výstavu skla v kombinaci s betonem

Ukázka z výstavy Glass v nás v ostravské galerii Industrial

Sklářští výtvarníci Luba Bakičová a Ilja Bílek, kteří v Ostravě vystavují opakovaně, se aktuálně představují v ostravské galerii Industrial. S jejich nevšední tvorbou se mohou návštěvníci galerie seznámit na výstavě Glass v nás, která potrvá do 30. září 2016.

Mezi vystavenými díly Ilji Bílka převažují různě tvarované objekty vytvořené z čirého skla, které na první pohled zaujmou svou precizní geometrií. Barvy jsou použity jen střídmě, ale charakteristické vlastnosti skla – průhlednost, průsvitnost a zrcadlení – dodávají vystaveným předmětům další rozměr a nutí diváka, aby si je prohlížel ze všech stran. Dvě z vystavených prací jsou vytvořeny odlišným postupem: kombinací geometrických a amorfních tvarů, přičemž použité matné sklo a subtilnější tvary objektů svádějí diváka k tomu dotknout se jejich povrchu.

Ukázka z výstavy Glass v nás v ostravské galerii Industrial Ukázka z výstavy Glass v nás v ostravské galerii Industrial Ukázka z výstavy Glass v nás v ostravské galerii Industrial Ukázka z výstavy Glass v nás v ostravské galerii Industrial

Podobný pocit vyvolávají i vystavené práce Luby Bakičové. Jsou vytvořené buď jen ze skla nebo spojením skla a betonu. V kombinaci s betonem sklo jako materiál nedominuje, ale ve formě střípků, vrstev a vytékajích proudů doplňuje nebo vyplňuje betonové objekty různých tvarů, čímž vzniká kontrast mezi dvěma materiály s různými vlastnostmi. Několik vystavených prací je vytvořeno jen z neprůhledného barevného skla. Tyto objekty mají amorfní tvary hmoty ztuhlé při vytékání z formy, dva z nich připomínají svým tvarem složité krystaly. Použitý materiál jejich zvláštní tvary ještě zdůrazňuje.

Ukázka z výstavy Glass v nás v ostravské galerii Industrial Ukázka z výstavy Glass v nás v ostravské galerii Industrial Ukázka z výstavy Glass v nás v ostravské galerii Industrial Ukázka z výstavy Glass v nás v ostravské galerii Industrial

Oba vystavující mají ke sklu jako výtvarnému materiálu odlišný přístup a jejich práce lze v expozici snadno odlišit. Všechny však upoutají pozornost návštěvníků a přesvědčivě ukazují, jak různorodé možnosti sklo v umělecké tvorbě poskytuje.

Čtěte další články na téma výstava a sklo

Foto: Luba Bakičová, Ilja Bílek a Jiří Kohoutek
Zdroj: Galerie Industrial

Článek ze dne: 22.9.2016
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Svatava Kozlovská se zajímá o výtvarné umění, design, architekturu, historii, literaturu a hudbu. Obdivuje klasiky a baví ji poznávat nové autory. Tvoří grafiku a fotí – klasicky i digitálně.
Všechny články od Svatava Kozlovská | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588