Děkujeme za přízeň nám i designu!

Jan Kaplický má v Praze retrospektivní výstavu JKOK

Jan Kaplický a výstava JKOK: FS424 Slope House

V úterý se pro veřejnost otevírá velká retrospektivní výstava JKOK, která ukazuje inspirace, život a dílo architekta, designéra i vizionáře Jana Kaplického. Rozsáhlá výstava s podtitulem Nekonečno Jana Kaplického, kterou v Tančícím domě v Praze připravila Eva Jiřičná se studiem AI Design, potrvá až do 12. března 2017.

“Výstava nabízí návštěvníkům možnost zhlédnout to nejlepší z Kaplického celoživotního díla i dosud nevystavené předměty a projekty z depozitáře jeho pozůstalosti. Zobrazuje autorovy inspirační zdroje, ikonická díla, tvorbu z oblasti designu, rodinné zázemí i jeho vizionářský tvůrčí proces,” uvádí Galerie Tančící dům s tím, že na designu výstavy se podíleli architekti Eva Jiřičná, Petr Vágner, Ludmila Mahdalová a Alan Záruba.

Jan Kaplický a výstava JKOK: FS407 National Library Jan Kaplický a výstava JKOK: FS443 Budvar Jan Kaplický a výstava JKOK: FS176 Green Bird Jan Kaplický a výstava JKOK: FS329 Bienale Tower a FS441 Villa E

“Návštěvníky budou výstavou provázet myšlenky a slova přímo Jana Kaplického. Díky tomu získá každý možnost nahlédnout do architektonické tvorby jeho vlastníma očima a poznat jeho úžasnou fantazii a perfektní prezentaci jeho práce,” říká architektka Eva Jiřičná, která se svými kolegy výstavu rozdělila na tři tématické sekce.

Jan Kaplický a výstava JKOK: FS112 Coexistence Jan Kaplický a výstava JKOK: FS124 Peanut Jan Kaplický a výstava JKOK: FS130 Doughnut House Jan Kaplický a výstava JKOK: FS330 Condé Nast

První část ukazuje pomocí modelů, vizualizací a fotografií nejvýznamnější i příliš neznámá díla Jana Kaplického. Nechybí soutěžní návrh na Národní knihovnu v Praze, budova Green Bird v Londýně, český dům ve svahu Slope House či Villa E navržená nad pláž. Druhou částí výstavy ukazuje inspirační zdroje a rodinné zázemí. Tato část se soustředí na české projekty před emigrací do Velké Británie i po ní. Poslední část ukazuje tvůrčí proces v jednotlivých fázích. Zde jsou krom projektů v různých etapách vystaveny i experimentální a futuristické projekty.

Jan Kaplický a výstava JKOK: FS354 Fauteuil a FS374_Flora Lamp Jan Kaplický a výstava JKOK: FS320 Bikini a Leeda Kaplicky Collection Jan Kaplický a výstava JKOK: Leeda Kaplicky Collection Jan Kaplický (2008) Future Systems Londýn

“Výstava ukáže Jana Kaplického jako neotřelého vizionáře, ale také jako designéra šperků, nádobí či módy, ekologicky zodpovědného architekta i zdravého vlastence. Návštěvníci budou moci nahlédnout pod pokličku jeho originálního způsobu tvorby a projít si jednotlivé tvůrčí fáze,” říká kurátor výstavy Ladislav Zikmund-Lender. Výstava je otevřena je denně od 9 do 20 hodin.

Čtěte další články na téma Jan Kaplický a Future Systems

Foto a zdroj: Galerie Tančící dům

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588