Děkujeme za přízeň nám i designu!

Hella Jongerius připomíná důležitost barev v designu

Ukázka z výstavy Breathing Colour by Hella Jongerius

V londýnském Design Museum byla zahájena výstava Breathing Colour by Hella Jongerius, která přibližuje často opomíjenou a přesto velmi důležitou součást designu a to barvy. Hella Jongerius je mezinárodně uznávanou designérkou specializovanou na barvy, jejich chování, zkoumání tvarů, materiálů, stínů a odrazů. To vše se na výstavě podrobně rozebírá.

Hella Jongerius je nizozemská designérka, která vede vlastní velké designérské studio JongeriusLab. Návrh nábytku, bytových doplňků a instalací je pro ni okrajovou záležitostí. Zaměřuje se na barvy a jejich aplikaci do reálného světa designu. Z jejího studia za posledních několik let vyšly stovky produktů, jimž daly nové barevné odstíny nebo je kompletně barevně redesignovali.

Ukázka z výstavy Breathing Colour by Hella Jongerius Ukázka z výstavy Breathing Colour by Hella Jongerius Ukázka z výstavy Breathing Colour by Hella Jongerius Ukázka z výstavy Breathing Colour by Hella Jongerius

Aktuálně nejviditelnějšími jejími výsledky je práce pro značku Vitra a Artek. Navrhuje zde barevná skladby nových produktů a barevný redesign ikonických produktů od slavných designérů. Jako příklad uveďme věšák Hang it All od manželské dvojice Ray & Charles Eames, čajový stolek 901 od Alvara Aalta nebo kolekci nábytku od Pouvého.

Ukázka z výstavy Breathing Colour by Hella Jongerius Ukázka z výstavy Breathing Colour by Hella Jongerius Ukázka z výstavy Breathing Colour by Hella Jongerius Ukázka z výstavy Breathing Colour by Hella Jongerius

Právě výstava Breathing Colour vás do světa barev vtáhne maximálně a podle recenzí mnoha prestižních médií také nečekaně silně. Kurátoři pojali výstavu jako možnost ukázat hranice mezi uměním a designem. Spolu s designérkou se snaží zpochybnit předsudky mnoha lidí o barvě a to i ukázáním jejich nedokonalostí a experimentů s barvami.

Hella Jongerius: Hang it All Hella Jongerius: 901 Hella Jongerius: Prouvé Collection Hella Jongerius: Polder Sofa

Instalace výstavy nabízí tři rozdílně nasvícené prostory, které imitují denní světlo ráno, v poledne a večer. Právě ukázkou těchto fází dne a jeho dopadu na naše vnímání barev, je demonstrován přístup k výběru barev. V každé z těchto částí instalace najdete trojrozměrné předměty a textilie, které jsou jak ručně tkané tak i průmyslově. Součástí výstavy, která potrvá až do 24. září, je i několik komentovaných prohlídek.

Čtěte další články na téma výstava a Hella Jongerius

Produkty od Hella Jongerius zakoupíte na DesignBuy.cz

Foto a zdroj: Design Museum London

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5955
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588