Děkujeme za přízeň nám i designu!

Brno vystavuje nejlepší české veřejné prostory 20 let

Ukázka z výstavy Veřejný prostor CZ: Dolní Vítkovice

V Galerii Architektury Brno byla zahájena výstav Veřejný prostor CZ s všeříkajícím podtitulem Krajina města. Až do 27. října si ze budete moci prohlédnout nejlepší realizace veřejného prostoru v České republice za posledních 20 let. Objevuje se zde například proměna Dolních Vítkovice či revitalizace Gahurova prospektu ve Zlíně.

“Téma městského veřejného prostoru, jeho ohrožení a možné obnovy patří dnes ke klíčovým tématům urbanistických diskuzí i městských politik v mnoha zemích. Řada zajímavých pokusů, jak vrátit městský prostor mezi důležité kategorie plánování města, jak najít v dnešní době jeho přiměřenou formu i náplň, jak architektonickými prostředky posílit jeho sociální roli a estetickou atraktivitu, to vše svědčí o tom, že debata o veřejném prostoru je dnes ve světové architektuře velmi živá. Pravidelná mezinárodní soutěž European Prize for Urban Public Space s následnou přehlídkou vítězných realizací ukazuje, že metropole jako Barcelona, Paříž, Kodaň, Lublaň, ale i řada menších evropských měst se věnuje péči o veřejné městské prostory a o jejich originální a přitom obyvatelné ztvárnění mimořádnou pozornost,” říká kurátor výstavy prof. Petr Kratochvíl.

Ukázka z výstavy Veřejný prostor CZ: Horní náměstí v Olomouci Ukázka z výstavy Veřejný prostor CZ: Gahurův prospekt Zlín Ukázka z výstavy Veřejný prostor CZ: Jelení příkop Praha Ukázka z výstavy Veřejný prostor CZ: Zenová zahrádka Litomyšl

“Výběr realizací nebyl jednoduchý. Zpočátku jsme chtěli zdokumentovat co největší množství projektů, avšak během přípravy materiálů jsme byli sami zaskočeni množstvím kvalitních realizací v českém a moravském prostředí. Konečný výběr tedy není pouze průřezem nejznámějších kvalitních veřejných prostor, ale také ukázkou méně známých veřejných prostor a aktivit, jež si svou kvalitou a významem zasluhují naši pozornost,” doplňuje k výstavě ředitel galerie Gabriel Kurtis.

Čtěte další články na téma výstava a Brno

Foto a zdroj: Galerie Architektury Brno

Článek ze dne: 29.9.2017
Téma: , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6000
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588