Děkujeme za přízeň nám i designu!

Ikonický nábytek Eamesových má rozsáhlou výstavu

Charles & Ray Eames a ukázka ze souboru výstav An Eames Celebration

Jedni z nejvýznamnějších designérů 20. století, manželská dvojice Charles & Ray Eames, mají v německém Weil am Rhein hned čtyři výstavy najednou. Vitra Design Museum uspořádalo soubor výstav nazvaný An Eames Celebration, která ukazuje celou tvorbu slavných Eamsových od textilií přes nábytek až po experimenty či filmy.

Charles & Ray Eames jsou slavní především díky svému nadčasovému a v tehdejší době přelomovému nábytku. V roce 1940 ještě sám  Charles Eames a Eero Saarinen navrhli přelomovou kolekci organického nábytku do soutěže galerie MoMA a vyhráli první místo. V letech 1941 až 1943 už jako manželé navrhli a vyrobili první kusy nábytku z ohýbané překližky. Své výtvory poté v roce 1946 vystavili v newyorské galerii MoMA, kde sklidily velký úspěch. V témže roce americká značka Herman Miller začala vyrábět jejich nábytek.

Charles & Ray Eames a ukázka ze souboru výstav An Eames Celebration Charles & Ray Eames a ukázka ze souboru výstav An Eames Celebration Charles & Ray Eames a ukázka ze souboru výstav An Eames Celebration Charles & Ray Eames a ukázka ze souboru výstav An Eames Celebration

Největší zlom přišel v roce 1948, kdy začali manželé navrhovat kolekce levného sedacího nábytku opět pro soutěž galerie MoMA. V této době vznikly první prototypy na plastové židle, křesla a lehátka, tehdy ještě ze skelných vláken. V roce 1950 byla po řadě experimentů s tvarem skořepin a podnožemi na světě dnes ikonická kolekce židlí Eames Plastic Chair. V roce 1957 se Charles & Ray Eames spojili se švýcarskou značkou Vitra, která začala vyrábět jejich nábytek a bytové doplňky. Vyrábí je pod výhradní licencí pro Evropu a další regiony dodnes.

Charles & Ray Eames a ukázka ze souboru výstav An Eames Celebration Charles & Ray Eames a ukázka ze souboru výstav An Eames Celebration Charles & Ray Eames a ukázka ze souboru výstav An Eames Celebration Charles & Ray Eames a ukázka ze souboru výstav An Eames Celebration

Až do 25. února 2018 můžete ve Vitra Campusu navštívit jednu z nejrozsáhlejších výstav věnované této designérské dvojici. Série výstav An Eames Celebration obsahuje čtyři výstavy. The Power of Design je výstava věnovaná nejikoničtějším kusům nábytku a bytových doplňků. Výstava nazvaná Kazam! The Furniture Experiments of Charles & Ray Eames je věnována řadě experimentů nutných ke zdárnému výsledku. Výstava pojmenovaná Play Parade. An Eames Exhibition for Kids je hravou expozicí pro děti a rodiny. Čtvrtá výstava Ideas and Information. The Eames Films ukazuje filmovou tvorbu respektive výběr ze 100 krátkých filmů natočených Eamsovými.

Čtěte další články na téma výstava a Eames

Nábytek a bytové doplňky od Charles a Ray Eames a značky Vitra zakoupíte na DesignBuy.cz

Foto a zdroj: Vitra Design Museum

Článek ze dne: 1.10.2017
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6000
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588