Klikněte a napište nám e-mail!

Plzeň vystavuje tvorbu krále komiksu Káji Saudka

Kája Saudek a výstava v plzeňské Visio Art Gallery

V plzeňské Visio Art Gallery byla ve čtvrtek zahájena výstava Kája Saudek, která nabízí několik desítek děl tohoto krále českého komiksu. V expozici, jenž byla sestavená s pomocí rodiny již zesnulého umělce, najdeme převážně volná díla vytvořená nejrůznějšími technikami. Výstava je otevřena do konce listopadu 2017.

“Kája Saudek v komunistickém Československu nemohl díky svému třídnímu původu studovat žádnou uměleckou školu, a proto si našel zaměstnání jako technický kreslič a kulisák ve filmovém studiu Barrandov. V roce 1964 byl Kája Saudek obžalován, kvůli své výtvarné tvorbě z ohrožování mravní výchovy a paradoxně i z propagace nacizmu, a putoval na 6 měsíců sedět natvrdo. Jeho výtvarný talent neunikl pozornosti filmařů a zanedlouho Kája Saudek vytvořil výtvarnou část komiksového filmu Kdo chce zabít Jessii, ve kterém ztvárnila hlavní roli jeho tehdejší snoubenka Olga Schoberová, později první československá playmate časopisu Playboy v USA,” uvádí zástupci galerie.

Kája Saudek a výstava v plzeňské Visio Art Gallery Kája Saudek a výstava v plzeňské Visio Art Gallery Kája Saudek a výstava v plzeňské Visio Art Gallery Kája Saudek a výstava v plzeňské Visio Art Gallery

“Ve svých komiksových příbězích zesměšňoval vládnoucí tupé panoptikum a na stránkách důmyslně propracovaných obrázkových panelů nechal naplno rozeběhnout svou nezkrotnou fantazii. Fantastické krásky s poprsím velikosti D jsou zachraňovány svalnatými hrdiny z tenat odporných padouchů, zatímco se na pozadí dramatických dějů i stěží ukrývané erotiky nachází nepřeberné množství skrytých jinotajů a dvojsmyslných hříček. Kája Saudek byl totiž nejen vynikající kreslíř, ale i skvělý letterista a v neposlední řadě i autor textů,” dodávají.

Čtěte další články na téma výstava a komiks

Foto a zdroj: Visio Art Gallery

Článek ze dne: 5.10.2017
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6000
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588