Děkujeme za přízeň nám i designu!

Praha vystavuje nevšední rakve od osmi designérů

Ukázka z výstavy Mezera v designu aneb konec pohřebního pesimismu

V pražské Galerii 1 byla zahájena výstava Mezera v designu aneb konec pohřebního pesimismu. Osm českých designérů, umělců či grafiků zde vystavuje své originální návrhy rakví. Autorem výstavního projektu je uznávaný designér a soustružník dřeva Antonín Hepnar, který je zároveň jedním z vystavovatelů.

“Podle Antonína Hepnara se jedná o ‘citlivé a revoluční téma’, a to z několika důvodů. Podoba rakví se již několik staletí nemění – převážně je rakev vyráběna ve tvaru šestibokém a i skrze tuto svou podobu ‘udržuje rituál maximálního smutku s hlubokým působením na city pozůstalých’. Autor projektu doufá, že výstava kromě jiného bude inspirovat důležitou odbornou i veřejnou diskusi,” uvádí k výstavě její kurátorka Tereza Špinková, která v expozici nabízí rakve od Jakuba Berdycha, Jiřího Ďuriše, Antonína Hepnara, Hanuše a Zlaty Lamrových, Ladislava Plíhala, Jana Stolína a  Martina Špinková.

Ukázka z výstavy Mezera v designu aneb konec pohřebního pesimismu Ukázka z výstavy Mezera v designu aneb konec pohřebního pesimismu Ukázka z výstavy Mezera v designu aneb konec pohřebního pesimismu Ukázka z výstavy Mezera v designu aneb konec pohřebního pesimismu

“Rakev jako výtvarný předmět a její (pro nás neobvyklé) podoby představené na výstavě nám připomínají naši konečnost a ukazují, že by tomu mohlo být trochu jinak, než jak to nyní běžně je: rakev by mohla být více osobním a snad i trochu pozitivním průvodcem ve smutku z odchodu našeho příbuzného či přítele. Schránky připravené na výstavu mají rozličné podoby – evokují domek, raketu, loďku, kuklu, nechaly se inspirovat cestou i krajinou, či se snaží dotknout duchovního rozměru smrti,” dodává kurátorka.

Čtěte další články na téma výstava

Foto a zdroj: Galerie 1

Článek ze dne: 8.10.2017
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6000
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588