Klikněte a napište nám e-mail!

UV bodypainting u nás na tělech rozsvěcí Alienjedna

UV bodypainting v podání umělce Alienjedna

Na výjimečných klubových akcích i festivalech je čas od času možné vidět netradiční formu performance. UV bodypainting je v České republice stále v plenkách, ale má jednoho silného zástupce, kterým je grafik Petr Šamberger vystupující jako Alienjedna. Aby mohlo ze tmy vykouknout zářivé nahé tělo, předchází tomu i více jak pětihodinová příprava.

Některé můžou jeho umělecké výtvory děsit, jiné naopak přitahovat. Alienjedna maluje UV barvami na nahá mužská i ženská těla, která když nasvítí speciálními UV zářivkami, stanou se z modelů úplně jiné bytosti. “Je to práce zdlouhavá a náročná jak na koncentraci, tak pro modelku, která musí stát jak solný sloup. Jako konečnou barvu používám černou, kterou stínuji. Vesměs se u složitějších maleb snažím vejít do 5 hodin,” říká k procesu tvorby Alienjedna.

UV bodypainting v podání umělce Alienjedna UV bodypainting v podání umělce Alienjedna UV bodypainting v podání umělce Alienjedna UV bodypainting v podání umělce Alienjedna

Sám přiznává, že je ve své tvorbě ovlivněn nekončícím rozvojem počítačů i kyberkulturou. Sny si nepamatuje a tak při kresbě předloh tužkou vsází na jistou formu automatizace, kterou se poslední dobou snaží analyzovat a zkoumá co obsahují. “Mám rád práce Medka, Švankmajera, Barlowa. Odmala obdivuji práce Františka Skály a Jaroslava Róny. Fascinují mě práce Jakuba Nepraše, stejně jako průkopníků MimoTV. Ovšem zdaleka nejzajímavější je Theo Jansen,” prozrazuje své hlavní vzory umělec.

UV bodypainting v podání umělce Alienjedna UV bodypainting v podání umělce Alienjedna UV bodypainting v podání umělce Alienjedna UV bodypainting v podání umělce Alienjedna

“V České republice prakticky neexistuje žádný kvalitní UV bodypainting. Bodypainting je tu vnímán jako pouťová atrakce nebo teatrální oblast. Malují se motýlci a veselé barevné fotbalové dresy. Mým snem je udělat UV bodypainting s příběhem, v lese, na mechu a kapradí. Několik kompletně pomalovaných charakterů,” říká k situaci u nás Alienjedna, který do budoucna připravuje výstavu fotografií, kde na vernisáži proběhne živá performance, na níž ukáže, jak malbu provádí.

UV bodypainting v podání umělce Alienjedna UV bodypainting v podání umělce Alienjedna UV bodypainting v podání umělce Alienjedna UV bodypainting v podání umělce Alienjedna

Mimo malování na lidská těla používá jako médium i klasické plátno. To však v některých případech posouvá i dál, jako když libereckém kostele Zvěstování Panny Marie realizoval multimediální instalaci kombinující UV bodypainting a počítačovou projekční malbu. Petr Šamberger alias Alienjedna je grafický designér a výtvarník na volné noze, který vystudoval jako umělecký keramik. Malbě za použití UV aktivních barev se věnuje od roku 2005.

Foto a zdroj: Alienjedna

Článek ze dne: 7.7.2010
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 3 komentářů
  1. marek - ze dne: 7.7.2010 - 09:46

    Pekne, ale i NE-UV vypada zajimave :)

  2. Jana Kolářová - ze dne: 5.8.2010 - 20:30

    zajímavé, kdy a kde lze vidět naživo?

  3. Bulldog st. - ze dne: 4.9.2010 - 06:23

    super napad s UV barvou,viděl jsem na živo v zahraniči při tatto show.Alienjedna ma taky super navrhy,nemam ktomu co vubec dodat.Jen tak dal a přeji dalši a dalši super napady a uspěchy.

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588