Klikněte a napište nám e-mail!

Pravoslav Rada s keramickým dílem na výstavě UPM

Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM

V pražském Uměleckoprůmyslovém museu se odehrává velká věc –  klasik české keramiky Pravoslav Rada tam rozehrál krásnou výstavu, která potěší nejen malé, ale i dospělé návštěvníky, kteří se tak vrátí do dětských let. Výstava nazvaná P. Rada! Paráda! je otevřena do 25. dubna.

Keramický výtvarník Pravoslav Rada (1923) se celoživotně zabývá především ateliérovou tvorbou figurálních plastik se zvířecími motivy (kočky či ptáci) nebo s motivy bájných stvoření (elfové, andělé i archandělé). Nepřehlédnutelná je jeho inspirace poetikou Joana Miró.

Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM

Jeho dílo nepostrádá smysl pro nadsázku a vtip, zároveň je mistrně provedeno do nejmenšího detailu. Nebojí se dávat do kontrastu živé barvy glazur, aplikovat obtisky nebo přenášet fotografie (např. dvojice Suchý a Šlitr) – což vypadá velmi současně a moderně. Zkrátka Radovo dílo nepostrádá velmi výrazný rukopis a originální až surrealistické výtvarné pojetí.

Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM

Kromě drobnějších keramických plastik (nádherné jsou jeho hodiny i talíře) vytvořil i řadu sochařsky řešených realizací pro veřejné prostory. S jeho díly souzní také instalace v podobě skříní, jako byste byli snad u mistra doma…

Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM Ukázka z výstavy Pravoslav Rada v UPM

Výstava Pravoslav Rada - Keramické dílo potrvá ve výstavním sále Uměleckoprůmyslového musea do 25. dubna. Otevřeno v úterý 10 až 19 hodin, středa až neděle 10 až 18 hodin, pondělí zavřeno. Výstavu doprovází program (komentované prohlídky, přednášky a další akce) a publikace.

Soutěž: DesignMagazin.cz uspořádá ve čtvrtek ve 12:00 soutěž o osm lístků na výstavu Pravoslav Rada - Keramické dílo. Blesková soutěž proběhne s našimi fanoušky na serveru Facebook. Vítězi se stanou ti, kteří správně odpovědí na otázku týkající se výstavy. Odpověď na najdete v tomto článku. Staňte se našimi fanoušky na Facebook.com/DesignMagazin a vyhrajte.

Foto a zdroj: UPM

Článek ze dne: 30.3.2011
Téma: , , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Kateřina Farná je redaktorka umění a kultury ve třetích nejčtenějších novinách v republice a mimo jiné i studentka mediálních studií na Univerzitě Karlově v Praze. Má ráda módu, hudbu, design, noční život, zajímavé nápady a zajímavosti života.
Všechny články od Kateřina Farná | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588