Děkujeme za přízeň nám i designu!

Young-Deok Seo tvoří sochy lidí z řetězů jízdních kol

Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy

Young-Deok Seo je mladý korejský umělec, který vytváří impozantní figurální sochy za použití řetězů jízdních kol a jiných ocelových řetězů. Zatímco jeho výtvory působí na člověka hlavně svou složitostí, názvy jako Infekce, Narkoman nebo Ego dávají tušit další rozměr jejich účelu. Sochy mají působit jako metafora pro lidské bytí a stav lidstva jako takového.

Seovým hlavním cílem je portrét moderního člověka v souvislosti se světovou industrializací. Každé ručně kousek po kousku pečlivě svařované dílo líčí stavy lidské duše v kontrastu s materiály, které mají být příkladem našeho mechanizovaného světa. Ať už se jedná o nahé sochy v nadživotní velikosti, busty, torza, mužské i ženské postavy v různých postojích, všechna díla svým vzezřením vyvolávají silné emoce.

Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy

Jeho lidská těla, jež jsou vytvořena komplikovaným a náročným procesem, vyzařují sílu, jako by byla nakažena něčím neznámým a temným. Pohyby a výrazy jsou propracované v každém detailu, pevně sevřená ústa nebo přivřené oči vypovídají o autorově asketickém životě soustředěném na výpověď o tomto „zkaženém“ světě. Vášně a emoce jsou vyřazeny, je z nich cílit tíha, jako by prožila něco děsivého a krutého. Některé z jeho soch jsou záměrně poničené, s otevřeným hrudníkem, useknutou hlavou nebo rozpadajícími se částmi těl. Například přes sedm a půl metru velká hlava muže je položena záměrně na zem a naznačuje tak strach nebo neznámou úzkost.

Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy

Volbou pro práci s řetězy byla pravděpodobně univerzita v Soulu, kde absolvoval obor Sochařství životního prostředí. Tam také získal v roce 2009 první místo v národní sochařské soutěži pro studenty a absolventy. Jeho nejnovější projekt Dystopie, se kterým v současné době cestuje po světě, byl vystaven v jeho rodném městě a míří do galerie Soda v Istanbulu. Jako zdroj inspirace Seo považuje britského umělce Antonyho Gormleye, držitele Turnerovy ceny v oblasti sochařství, ke kterému je také často přirovnáván.

Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy Young-Deok Seo a jeho řetězové sochy

Modelem je mu často muž v 30. letech v Jižní Koreji. Seo se snaží prezentovat obraz neznámého mladého dělníka v bezcitné realitě, která jej pohání v nejistém životě, těžce shánějícího práci v nepříznivých podmínkách. Je paradoxní, že oči a pusa jsou většinou zavřené, jakoby klidné a racionální. Jeho mladí muži jakoby spali v hlubokém tichu. Ve výrazu stoický klid, když se ale podíváme podruhé, vidíme otevřená nitra, sypoucí se vnitřnosti, usekané končetiny, které působí velmi skličujícím a depresivním dojmem.

Young-Deok Seo a jeho poslední výstava Young-Deok Seo a jeho poslední výstava Young-Deok Seo a jeho poslední výstava Young-Deok Seo a jeho poslední výstava

Tvrdé subjekty mají svá vlastní místa, přesto ve světě, kde si lidé navzájem nepomáhají a každý si nese svoje vlastní trápení, působí osaměle. Jsou to příběhy lidí, které se snaží reflektovat a nastavit nám tak zrcadlo jako odraz naší reality.

DesignVid.cz nabízí video Projděte si výstavu řetězových soch Young-Deok Sea

Čtěte všechny články na téma umění a socha

Foto a zdroj: Young-Deok Seo

Článek ze dne: 20.7.2012
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Dominika Jelínková se zajímá o umění tak dlouho, jako hraje na housle a mluví sprostě. Pokud zrovna neobráží kavárny, vernisáže a bary po Praze, kouká na dokumenty o 2.sv.v., čte literaturu faktu nebo vymýšlí v čem udělá díru do světa.
Všechny články od Dominika Jelínková | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588