Děkujeme za přízeň nám i designu!

Britská malba a otázka reality v Galerii Rudolfinum

Beyond Reality v Galerii Rudolfinum - Jake and Dinos Chapman: One Day You Will No Longer Be Loved XVII

Kdo se do konce roku vydá do pražské Galerie Rudolfinum, bude mít jedinečnou příležitost podívat se na přehlídku britské malby, jejíž název Beyond Reality bychom mohli přeložit Za realitu nebo Za realitou. Extravagantní obrazy si můžete prohlédnout až do 30. prosince 2012.

Série obrazů částečně vycházející z tradice fotorealismu a hyperrealismu a částečně z odkazu na staré mistry zahrnuje vedle světových hvězd typu Damien Hirst nebo bratři Chapmanové i mladé talenty reprezentované českým malířem žijícím v Londýně Hynkem Martincem.

Beyond Reality v Galerii Rudolfinum - Ben Johnson: The Inner Space Beyond Reality v Galerii Rudolfinum - Damien Hirst: Surgical Procedure Beyond Reality v Galerii Rudolfinum - Jonathan Wateridge: Matinee Beyond Reality v Galerii Rudolfinum - Marie Harnett: Gatsby

Na začátku byla riskantní myšlenka neukazovat pestrý přehled v Čechách málo známého britského umění, ale poměrně úzce vymezené tendence současné ostrovní malby, a přitom se v druhém plánu držet záměru vybrat obrazy, které obstojí v konfrontaci s digitálními médii. A nejen obstojí. Umělci používají malovaná díla jako svou výpověď o realitě, přemýšlejí, co to realita je a jakou skutečnost oči vidí. Často s oním výsekem světa manipulují, shazují jej nebo dotahují do extrémní dokonalosti.

Beyond Reality v Galerii Rudolfinum - Ged Quinn: In Heaven Everything Is Fine Beyond Reality v Galerii Rudolfinum - Ged Quinn: In Heaven Everything Is Fine a Mathew Weir: The Lake Beyond Reality v Galerii Rudolfinum - Jason Brooks: Zoe a Hynek Martinec: Zuzana in London Beyond Reality v Galerii Rudolfinum - Keith Tyson: We have a black and white TV...We have a colour TV

Na rozměrných barevných i černobílých portrétech potetovaného muže a ženy dokazuje třiačtyřicetiletý Jason Brooks, jak kvalitní a precizní malíř je. Ben Johnson a Jonathan Wateridge k plátnům přistupují až superrealisticky, Keith Tyson zase pracuje s fragmenty tak, jak je zanechávají v podobě fotografií třeba z mobilních telefonů lidé na internetu. A z úplně jiného soudku jsou tužkou kreslené sekvence z hollywoodských filmů od Marie Harnettové. Jeden z nejdražších umělců světa Damien Hirst nevybočuje ze své cesty hraničních témat – namaloval intimní moment svého života, narození syna.

Pohled do expozice Beyond Reality v pražské Galerii Rudolfinum - zdroj: YouTube, autor: DesignMag.cz Pohled do expozice Beyond Reality v pražské Galerii Rudolfinum - zdroj: YouTube, autor: DesignMag.cz Pohled do expozice Beyond Reality v pražské Galerii Rudolfinum - zdroj: YouTube, autor: DesignMag.cz Pohled do expozice Beyond Reality v pražské Galerii Rudolfinum - zdroj: YouTube, autor: DesignMag.cz

U jeho obrazů se jasně vytyčená cesta láme a dostáváme se do druhé poloviny výstavy, která zdůrazňuje spíše narativní aspekty malby. Ged Quinn si hraje s realitou dějin umění a s velkou dávkou humoru tento přístup přivádějí téměř k dokonalosti oslavovaní mistři vizuálních extrémů Jake a Dinos Chapmanové. V bazarech nakoupili staré, ordinérní portréty, aby drastickými i jemnými zásahy nechaly proměnit ony tváře v obličeje zcela jiné.

Pohled do expozice Beyond Reality v pražské Galerii Rudolfinum - zdroj: YouTube, autor: DesignMag.cz Pohled do expozice Beyond Reality v pražské Galerii Rudolfinum - zdroj: YouTube, autor: DesignMag.cz Pohled do expozice Beyond Reality v pražské Galerii Rudolfinum - zdroj: YouTube, autor: DesignMag.cz Pohled do expozice Beyond Reality v pražské Galerii Rudolfinum - zdroj: YouTube, autor: DesignMag.cz

Beyond Reality není výstava přeplácaná, prostor a vzduch dostala velkorysá plátna, i když minimálně jeden autor je trochu do počtu. Na druhou stranu se můžete v posledním sále přistihnout, jak vám, obrazně řečeno, stále kručí v břiše. Dali byste si ještě přídavek v podobě dalšího okruhu, a to je pro autory výstavy, ředitele Petra Nedomu a historičku umění Milenu Slavickou, docela dobrá zpráva.

DesignVid.cz nabízí video Realistická malba za hranicí reality vystavena v Praze

Čtěte všechny články na téma výstava a Galerie Rudolfinum

Foto a zdroj: Galerie Rudolfinum
Video-stills: YouTube
Zdroj: Galerie Rudolfinum

Článek ze dne: 18.11.2012
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Kateřina Farná je redaktorka umění a kultury ve třetích nejčtenějších novinách v republice a mimo jiné i studentka mediálních studií na Univerzitě Karlově v Praze. Má ráda módu, hudbu, design, noční život, zajímavé nápady a zajímavosti života.
Všechny články od Kateřina Farná | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588