Klikněte a napište nám e-mail!

Američanka fotí obyčejné lidi jako vzdor časopisům

Gracie Hagen a její série Illusions of the Body

Metamorfózy těla. Tak by bylo možné popsat fotografický projekt Gracie Hagen z Chicaga. Američanka se totiž rozhodla vzdorovat dokonalým obrázkům módních časopisů. Fotí proto nahé dobrovolníky, na kterých ukazuje, jak málo stačí, aby vypadli nádherně či naopak zavrženíhodně. Výsledek její práce s lidským tělem je pro mnohé fascinující.

Občas není těžké si představit, že na protilehlých fotografiích pózují zcela jiné modelky či modelové. Přesto je opak pravdou. Rozdíly za vždy stejného osvětlení a pozadí dělá jen a pouze práce s tělem.  Série proto také nese název Iluze těla. Jak fotografka Gracie Hagen upozornila, s focením začala, protože jí vadilo, jak s fotografiemi pracují média.

Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a její série Illusions of the Body

„Fotky v časopisech a novinách nejsou reálné, nezobrazují skutečná lidská těla. Modelky mají vždy hyper přitažlivý vzhled, a to samozřejmě díky úpravám, líčení či Photoshopu.“ Právě těmto atributům Hagen vzdoruje. Ženy i muže staví do pozic připomínající torza, deformace, slabost. Těla tak působí ošklivě až démonicky.

Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a její série Illusions of the Body

Naopak mnohdy stačí jen vypnutá hruď, aby se z povislých prsou stala přitažlivá zbraň. Pootočené boky dopomohou k líbivému profilu. Bez přikrášlení a úprav rázem vypadají všichni hezčeji, přitažlivěji a hlavně pak sebevědoměji.

Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a její série Illusions of the Body

„Chci lidem ukázat, jak lidské tělo vypadá v pozici lichotivé, ale zároveň ho konfrontovat s pozicí zcela opačnou. Můžeme tak sledovat, že stejná osoba vytvoří vždy zcela rozdílné dojmy a to jen vlivem výrazu ve tváři a postavením těla. Chci tím ukázat, že lidské tělo má širokou škálu forem a velikostí. Ne vždy vypadá jen krásně,“ popsala fotografka s tím, že lidé jsou natolik ovlivnění dokonalostí zobrazenou v reklamách všude kolem, že je poměrně těžké je přimět, aby zapózovali tak, aby nevypadali hezky a nepřipadali si krásní.

Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a její série Illusions of the Body Gracie Hagen a ukázka z dalších jejich fotografických projektů

Nicméně Američanka v projektu i nadále pokračuje a veřejně vyzývá, aby ji lidé sami kontaktovali. Zájem má o všechny typy, tedy malé, tlusté, hubené i různá etnika a menšiny. Rovněž platí, že vítáni jsou i muži, kteří se obecně do takovýchto projektů hlásí méně než ženy.

Čtěte další články na téma fotografie

Foto a zdroj: Gracie Hagen

Článek ze dne: 28.11.2013
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Tomáš Holý během studií žurnalistiky na FSV UK pracoval jako redaktor ekonomiky na serveru Novinky.cz. Kromě umění všeho zaměření je fascinován lidmi, které potkává všude kolem sebe. Miluje humor, kterému se denně oddává.
Všechny články od Tomáš Holý | Kontakt na redakci

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 1 komentář
  1. Kotr Melec - ze dne: 28.11.2013 - 13:01

    Tak zrovna ta na té 16. fotografii mi paradoxně přijde přitažlivější na té fotce, kde by jako měla být ošklivá.

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5954
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588