Klikněte a napište nám e-mail!

Černý fix jako tetovací jehla Dana Perjovschiho

Dan Perjovschi při zdobení Národní technické knihovny v Praze

Jednoduché, průzračné, vtipné a také patřičně úderné – tak bychom mohli charakterizovat kresby  rumunského výtvarníka Dana Perjovschiho. A minulý týden pokreslil první dvě patra atria budovy Národní technické knihovny v Dejvicích a studenti se podle všeho mají na co těšit.

Budova Národní technické knihovny je sama o sobě půvabnou ozdobou areálu ČVUT v pražských Dejvicích. Mohutný skleněný válec, který bude sloužit k bohulibým studijním účelům má sice na pohled křehkou fasádu, ale o to důkladnější vnitřnosti. Pomyslnou páteří objektu je rozlehlé atrium z dominantního šedého podhledového betonu, které nahoře spoutává jemná prosklená klenba a dole uzemňuje barevná podlaha.

Dan Perjovschi při zdobení Národní technické knihovny v Praze Dan Perjovschi při zdobení Národní technické knihovny v Praze Dan Perjovschi při zdobení Národní technické knihovny v Praze Dan Perjovschi při zdobení Národní technické knihovny v Praze

A aby se studenti při těžké duševní práci také osvěžili, rozhodl se dodavatel oživit zmíněné atrium centrálním uměleckým dílem. Výběrové řízení proběhlo podle ředitele Státní technické knihovny (ta se bude transformovat do Národní technické knihovny v průběhu příštího roku – pozn. aut.) Martina Svobody v několika kolech, a verdikt poroty byl jednoznačný. “Samotného mě překvapilo, že se komise shodla – rozdíly mezi jejími členy byly velké, ale výsledek jednoznačný,” vysvětluje ředitel.

Globalizace a každodennost
Dan Perjovschi působí při osobním setkání vesele a jaksi neposedně. Přesně takové jsou i jeho kresby. Právě ty by měly podle plánů oživit a rozveselit prostor atria a vnést do prostoru nabitého vědomostmi lehkost a snad i nádech relaxace. Perjovski svá dílka tetoval do betonu silným, černým lihovým fixem s příznačným názvem Molotow. Sledovat jak mu ochozy doslova rozkvétají pod rukama byla radost, i když ho v práci trochu brzdil prach. S tím si ale on i jeho asistenti poradili za pomoci celkem obyčejného vysavače.

Dan Perjovschi při zdobení Národní technické knihovny v Praze Dan Perjovschi při zdobení Národní technické knihovny v Praze Dan Perjovschi při zdobení Národní technické knihovny v Praze Dan Perjovschi při zdobení Národní technické knihovny v Praze

Jeho kresbičky vypadají jakoby je malovalo dítě, ale mají vznešeně řečeno širší společenský přesah –  Perjovschi se nebojí dobírat si Evropskou unii, chování průmyslových trustů a prózu každodenního života. Výtvarník s živýma a podle všeho velmi všímavýma očima se do Prahy vrátí ještě na jaře dokreslit výše položená patra. Tam se zatím nemohl dostat a musí počkat, až se vymyslí bezpečný a dostatečně pohodlný způsob jak dokončit slibně rozkreslený projekt. Konečnou fázi výzdoby knihovny,  Perjovschi vytvoří až během jejího chodu.

Dan Perjovschi se narodil v roce 1961 v rumunském Sibiu. Po revoluci v roce 1989 se stal součástí tzv. první vlny avantgardního hnutí. Jeho kresby jsou současně komentáři i karikaturami  politických, kulturních i společenských jevů. Účastnil se desítek mezinárodních výstav a samostatně vystavoval v nejrenomovanějších světových muzeích a galeriích: MoMa New York, Moderna Museet Stockholm, Van Abbemuseum Eindhoven, Ludwig Museum Koeln, Benátské Bienále a řada dalších.

Čtěte samostatný článek o Národní technické knihovně v Praze.

Foto: Státní technická knihovna
Zdroj: Dan Perjovschi

Článek ze dne: 11.11.2008
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Eva Rajlichová pracuje aktuálně jako redaktorka v Českém rozhlase 1. Nejraději a nejvíce se věnuje tvorbě příspěvků zaměřených na kulturu, moderní umění, a související záležitosti. Mimo koček a jahod se šlehačkou miluje především tanec, výšky a historii.
Všechny články od Eva Rajlichová | Kontakt na redakci

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 1 komentář
  1. Quincey - ze dne: 11.11.2008 - 21:04

    Pokresleny stánek vědy a techniky v ČR - SKANDÁL - ale je to žůžo!

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588