Klikněte a napište nám e-mail!

Fotografie slovenské nové vlny na výstavě v Praze

Slovenská nová vlna 80. léta - Tono Stano

Pražský Dům fotografie byl po delší době opět otevřen a jeho zahajující výstavou je Slovenská nová vlna 80. léta. Na ní jsou zahrnuty fotografie slavných slovenských studentů pražské FAMU jako například Tono Stano, Rudo Prekop, Vasil Stanko a další. Obdivovat jejich tvorbu i nové prostory galerie můžete až do 16. března.

Autory vystavující v Domě fotografie, kterými jsou Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga a Peter Župník, spojuje studium na pražské FAMU, narození kolem roku 1960 a jejich výrazné prosazení se na tehdejší scéně československé fotografie - zapsané do všeobecného povědomí jako Slovenská nová vlna.

Slovenská nová vlna 80. léta - Kamil Varga Slovenská nová vlna 80. léta - Kamil Varga Slovenská nová vlna 80. léta - Kamil Varga Slovenská nová vlna 80. léta - Kamil Varga

Překvapivé je toto vymezení a nezasažení českou fotografií i vzhledem k tomu, že pražská FAMU byla v sedmdesátých a osmdesátých letech jedinou vysokou školou s výukou fotografie ve střední Evropě. Většina z nich se také stala všeobecně známými a v dnešní době jde o uznávané a aktivně tvořící fotografy jak v Čechách, tak na Slovensku.

Slovenská nová vlna 80. léta - Peter Župník Slovenská nová vlna 80. léta - Peter Župník Slovenská nová vlna 80. léta - Peter Župník Slovenská nová vlna 80. léta - Peter Župník

Záměrem kurátorů Tomáše Pospěcha a Lucie L. Fišerové bylo prozkoumat fenomén Slovenské nové vlny a jeho východiska s časovým odstupem  téměř tří desetiletí. Na fotografiích lze vypozorovat spojující linku využívání metafory, přehodnocování žánrových hranic, obrazový neklid, melancholie a naléhavost sdělení, někdy maskovaná výraznou lehkovážností a hravostí.

Slovenská nová vlna 80. léta - Tono Stano Slovenská nová vlna 80. léta - Tono Stano Slovenská nová vlna 80. léta - Rudo Prekop Slovenská nová vlna 80. léta - Vasil Stanko

Často se na výstavě zobrazuje vyjádření pomocí aktu. Osobitý důraz je také kladen na díla, která ve své době nebyla vůbec představena, máme tedy možnost je na výstavě vidět zcela poprvé.

Slovenská nová vlna 80. léta - Jano Pavlík Slovenská nová vlna 80. léta - Martin Štrba Slovenská nová vlna 80. léta - Martin Štrba Slovenská nová vlna 80. léta - Martin Štrba

Koncepce celé výstavy jde mimo tradiční model jednotlivých autorských osobností. Díla jsou představena v šesti tematických kapitol provázených dobovou dokumentací. Výstavu můžete navštívit kromě úterý denně od 10 do 18 hodin a to až do 16. března 2014. Za zmínku stojí i možnost účasti na sobotních výtvarných workshopech, které se konají v březnu.

Čtěte další články na téma fotografie

Foto a zdroj: GHMP

Článek ze dne: 8.2.2014
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Katka Vítková žije vším tvořivým, od umění, módy po kulturní akce. Design je pro ni svět plný emocí, kde nic není nemožné. Baví ji všechny projekty s duší a nápadem a v poslední době se specializuje na módu a propagaci DIY šití.
Všechny články od Katka Vítková | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5955
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588