Děkujeme za přízeň nám i designu!

Barbora Bálková vystavuje Šikmoplochu s diktátory

Barbora Bálková a její diktátoři v díle Na okruhu, odnikud nikam

Trutnovské kulturní centrum UFFO otevřelo výstavu Šikmoplocha plnou pozoruhodných děl sochařky, fotografky a designérky Barbory Bálkové. Až do 21. října 2014 zde můžete zhlédnout například sochy diktátorů včetně Hitlera a Stalina jako kolotoč nebo soubor fotografií Český vítěz zachycující reprezentantku naší vlasti.

“Bálková se věnuje především tématům lidské identity, osobních prožitků nebo rodinné historie. Výrazným akcentem její tvorby je také svébytný druh absurdního humoru, parodie, schopnost komunikovat, ženská témata, nebo přízračné zpracování snových vizí. Její fotografická tvorba se také vyznačuje výraznou vizualitou a rovněž divadel­ností,” uvádí autorku Milena Patzaková z centra UFFO.

Barbora Bálková a její Stádečko Barbora Bálková a její Modlitba za mrtvou krávu Barbora Bálková a její Rozprostřeno Barbora Bálková a její Prkno

V expozici výstavy Šikmoplocha najdeme hned několik velmi působivých děl jako například sérii soch diktátorů nazvané Na okruhu, odnikud nikam. Do kozelce svázaný Hitler, Stalin či Mao Ce-tung tvoří v hale centra efektní kolotoč. Zajímavá jsou i další díla jako Stádečko tvořené několika typy Houpacích koz, Modlitba za mrtvou krávu či transparentní fotografie Iluminata.

Barbora Bálková a její Iluminata Barbora Bálková a její České bedny Barbora Bálková a její České bedny a Český vítěz Barbora Bálková a její Český vítěz

„Jde o nejnovější soubory, které napříč médii reprezentují dvě linie v mé práci. Jedna je orientovaná vně, reflektuje specifickým způsobem společenská, historická, či ekologická tedy všeobecně srozumitelná témata. Druhá směřuje spíše k intimním tématům, která sice vycházejí z osobní zkušenosti, ale jsou rovněž obecněji přenositelná,“ říká Barbora Bálková k výstavě.

Barbora Bálková a její Český vítěz Barbora Bálková a její Český vítěz Barbora Bálková a její Český vítěz Barbora Bálková a její Český vítěz

Velmi zdařilá je i série deseti fotografií Český vítěz, která zachycuje českou reprezentantku v různých disciplínách. “Sportovkyně se s maximálním nasazením věnuje své sportovní aktivitě. Míra energie, kterou vkládá do fyzického výkonu, ale působí poněkud absurdně. Jakoby její snaha byla od začátku odsouzena k nezdaru a to jednak kvůli atributům, které jsou pro sportovní disciplínu přítěží, stejně tak podmínky samotného sportoviště nejsou vyhovující pro podání dobrého výkonu,” uvádí k dílu její autorka, které snímky nově doplnila o objekty České bedny symbolizující stupně vítězů.

Čtěte další články na téma umění a výstava

Foto a zdroj: Barbora Bálková a UFFO

Článek ze dne: 20.9.2014
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6000
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588