Klikněte a napište nám e-mail!

České umělkyně 90. let vystavují na Někdy v sukni

Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii Hlavního města Prahy

Výstava s názvem Někdy v sukni představuje čtrnáct, do té doby upozaďovaných výtvarnic, které v 90. letech rozhýbaly českou výtvarnou scénu. Jejich tvorba přinesla nová témata zpracování, materiály a techniky. Na výstavě v Galerii hlavního města Prahy na třech podlažích uvidíte například konceptuální práci s objektem nebo různé typy technického obrazu.

První interaktivní instalace nebo rozměrné objekty, videoprojekce, malba zvířecí krví přímo v galerii, objekty. To je první úplná umělecká generace v sukních. Výstava se přestěhovala z Brna, ale jen koncept zůstává stejný. Vystavená díla jsou jiná než na té předchozí. Některá se musela vytvořit přímo v galerii nebo zrekonstruovat, aby bylo možné je po několika letech znovu vystavit. Například světelný objekt Lenky Klodové z roku 1997.

Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii Hlavního města Prahy Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii hlavního města Prahy Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii hlavního města Prahy Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii hlavního města Prahy

Kurátorka Pavlína Morganová oslovila 14 umělkyň, které českou výtvarnou scénu tehdy rozhýbaly a velmi ovlivnili. Výstava se koná do konce února v galerii U zlatého prstenu. Setkáme se s tvorbou Mileny Dopitové, Veroniky Bromové, Markéty Othové, Kateřiny Vincourové, Lenky Klodové, Aleny Kotzmannové a s dalšími velice zajímavými ženami.

Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii hlavního města Prahy Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii hlavního města Prahy Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii hlavního města Prahy Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii hlavního města Prahy

Milena Dopitová vystavuje své předimenzované kadeřnické helmy, které jsou v galerii doplněné abstraktními obrazy z cyklu Bratři Markéty Vaňkové. Nově pak přichází práce s vlastním tělem, identita umělce se stává součástí díla. Elen Řádová nebo Michaela Thelenova odhalují ženskou intimitu i erotičnost skrze své fotografie. Štěpánka Šímová vyškrábala obrazy na diapozitivy, které promítá na zeď. Můžete tu vidět první pokusy o počítačovou úpravu fotografií, která ve výsledku vypadá více jako obraz.

Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii hlavního města Prahy Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii hlavního města Prahy Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii hlavního města Prahy Ukázka z výstavy Někdy v sukni v Galerii hlavního města Prahy

Určitě se zajděte podívat na díla, která rozhýbala umění v naší zemi a mohla tak inspirovat mnoho jiných umělců aby začali více experimentovat. Schodiště vedoucí k výstavě je popsáno jmény žen - umělkyň od roku 1990. Na začátku jich je velmi málo, ale postupně, jak se blížíte, počet jmen se výrazně zvyšuje. To, že na výstavě nevystavuje ani jeden muž jí vůbec neubírá na kvalitě. Dnes se tomu můžeme pousmát, ale dříve to nebylo vůbec tak běžné a normální jako dnes.

Čtěte další články na téma umění a výstava

Foto a zdroj: Galerie hlavního města Prahy

Článek ze dne: 9.12.2014
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Nikola Kadlecová vystudovala módní návrhářství na Technické univerzitě v Liberci. Má ráda umění všeho druhu, vytváří různé umělecké akce a snaží se podporovat českou kulturu co to jde.
Všechny články od Nikola Kadlecová | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5955
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588