Děkujeme za přízeň nám i designu!

Vladimír Židlický vystavuje v Praze retrospektivu

Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva

Dům fotografie v Praze otevřel výstavu s názvem Retrospektiva, na které fotograf a výtvarník Vladimír Židlický představuje to nejlepší ze své tvorby. Výstava silně emotivních, melancholických, apokalyptických, aviatických i částečně eroticky podkreslených snímků navazuje na jeho letošní monografii vydanou k jeho sedmdesátým narozeninám. Přístupná je do 26. dubna 2015.

“Vladimír Židlický experimentuje s dědictvím klasických uměleckých disciplín. Neobyčejná pozornost vypracování pozitivů, ať už formátů komorních anebo monumentálních, je zúročením dědictví piktoriální tradice fotografie. Autor vychází z historicky ověřeného zušlechťování tonality, aby zároveň využíval nátisků a prosvítání rozličných struktur a sahal k završování artefaktů dílčí destrukcí obrazové formy. To je protimluv pouze zdánlivý. Vždyť figurální kompozice s motivy obnažení umocňuje nevypočitatelnými efekty zásahů do matric, zvláště rytím do emulze negativů či přímo odstraňováním jejich částí. V kreativní komunikaci s náměty pokračuje malířskými vstupy do silového pole pozitivu,” uvádí kurátor Josef Moucha.

Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva

Světově uznávaný fotograf, výtvarník a pedagog je absolventem pražské FAMU. Svému osobitému stylu umění se věnuje od 60. let a se svými díly úspěšně vystavoval nejen u nás, ale i v USA, Rusku, Nizozemsku, Francii, Švýcarsku, Číně  a Rakousku. Třináct let také vyučoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně. Jeho díla mají podobný rukopis, přesto jsou rozmanitá, působivá a výrazově pestrá. Vedle až hororových motivů můžeme spatřit díla silně poetická i s mírně erotickým nádechem.

Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva

Výstava je rozdělena stejně jako publikace monitorující dílo mezi roky 1970 až 2015 do pěti oddílů s názvy Bromostříbrné zvětšeniny, Barevné pozitivy, Ferrotypie, ambrotypie, Reinterpretace leteckých fotografií z I. světové války a Kombinované techniky. Stejně jako v knize i jednotlivé bloky expozice sám autor popisuje svými vzpomínkami a přístupem k jednotlivým technikám a návštěvníkovi tak dává možnost nahlédnout pod ruce tvůrce.

Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva Vladimír Židlický a ukázka jeho tvorby z výstavy Retrospektiva

„Když mi někdy ke konci šedesátých let minulého století tehdejší profesor pražské FAMU Jaroslav Bouček ukázal několik ambrotypií a ferrotypií ze své sbírky, utkvěla mi v paměti mystická krása této techniky, která se poprvé objevila někdy v polovině 19. století. Tyto výjimečné vjemy jsem si na dlouhou dobu uchoval v paměti a teprve před několika lety jsem se pokusil tuto techniku ovládnout. Od té doby vznikla celá řada mých ferrotypií a tato technika se ukázala, i přes mnohé limity, jako téměř ideální pro některé mé práce. Zdá se, že se tu naplňuje moje touha vytvářet věci sice současné, ale již jakoby předem pokryté nelimitovaným nánosem času,” popisuje techniky ferrotypie a ambrotypie sám Vladimír Židlický.

Čtěte další články na téma výstava a fotografie

Foto a zdroj: GHMP

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588