Děkujeme za přízeň nám i designu!

Václav Cígler vystavil v Trojském zámku díla ze skla

Ukázka z výstavy Tady a teď výtvarníka Václava Cíglera

V pražském Trojském zámku byla otevřena dlouhodobá výstava jednoho z nejvýznamnějších umělců generace 60. let. Výtvarník a sochař Václav Cígler zde prezentuje především současná díla ze skla, která si hrají s optickými jevy, prostorem a světlem. Až do 1. listopadu je možné navštívit plnou zajímavých objektů, projekcí a komorních děl.

“Exteriér a interiér Trojského zámku umožní představit dílo významného umělce, který v mnoha směrech překračuje hranice sklářské tvorby a dotýká se řady environmentálních i architektonických problémů. Je průkopníkem v uplatnění optického skla, které vtáhl do světa umění z technického a vědeckého prostředí. Tato metoda mu umožnila vytvářet objekty, které okolní svět opticky absorbují a dynamizují. Světelně-kinetický moment je tak trvalou součástí celé řady jeho prací, ať už jej zprostředkovává sklo, leštěný kov, nebo vodní hladina, nebo všechna média společně,” uvádí pořádající Galerie hlavního města Prahy.

Ukázka z výstavy Tady a teď výtvarníka Václava Cíglera Ukázka z výstavy Tady a teď výtvarníka Václava Cíglera Ukázka z výstavy Tady a teď výtvarníka Václava Cíglera Ukázka z výstavy Tady a teď výtvarníka Václava Cíglera

Množství vystavených objektů vzniklo ve spolupráci s Michaelem Motyčkou, se kterým Václav Cígler spolupracuje od roku 1999. V expozici najdeme díla z posledních let, konkrétně v rozsahu 2003 až po nejnovější letošní z roku 2015.  Zajímavé je i propojení významné barokní památky, kterou bezpochyby Trojský zámek je, spolu s moderními skleněnými plastikami. Výstava navíc expandovala i do zahrady a návštěvníci se mohou těšit na soustavu studánek.

Ukázka z výstavy Tady a teď výtvarníka Václava Cíglera Ukázka z výstavy Tady a teď výtvarníka Václava Cíglera Ukázka z výstavy Tady a teď výtvarníka Václava Cíglera Ukázka z výstavy Tady a teď výtvarníka Václava Cíglera

Václav Cigler se narodil v roce 1929. V letech 1948 až 1951 studoval na Střední odborné škole sklářské v Novém Boru. Později v roce 1957 absolvoval na VŠUP v Praze u profesora Josefa Kaplického v ateliéru Skla. V roce 1965 založil speciální ateliér Sklo v architektuře na VŠVU v Bratislavě. Krom skleněných plastik spojených často s kovem se věnuje i navrhování osvětlení a šperku.

Čtěte další články na téma sklo a výstava

Foto a zdroj: Galerie hlavního města Prahy

Článek ze dne: 9.5.2015
Téma: , , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588