Děkujeme za přízeň nám i designu!

Ostrava vystavuje česko-polský Kapradinový květ

Ukázka z výstavy Kapradinový květ

Galerie města Ostravy Plato, která svému publiku systematicky představuje současné umění, přináší nyní česko-polský projekt autorů Jaromíra Novotného a Michała Budnyho. Na popud kurátora projektu Marka Pokorného vytvořili tito umělci instalaci s názvem Kapradinový květ, v níž uplatnili prvky, které jsou pro jejich tvorbu typické: minimalistický přístup, využívání jednoduchých materiálů a barev a přetváření prostoru.

Michał Budny a Jaromír Novotný využili pro svou instalaci sloupy v galerijní místnosti. Opatřili je bedněním z dřevotřísky a na ně připevnili barevné papírové pruhy. Jeden sloup papírový obal nemá  a ukazuje příjemnou barvu světlého dřeva. Papír na jednom z barevných sloupů je černý, ostatní mírně září jemnými pastelovými odstíny. Až na tyto barevné sloupy je galerie prázdná, pouze na jedné stěně se nachází průvodní text.

Ukázka z výstavy Kapradinový květ Ukázka z výstavy Kapradinový květ Ukázka z výstavy Kapradinový květ Ukázka z výstavy Kapradinový květ

Při vstupu do místnosti divák zareaguje překvapeně: „To má být všechno?“. Pokud zde však setrvá, postupně zjistí, že cokoliv dalšího už by vadilo. Prostor galerie jej vtáhne zvláštní silou do sebe, a čím déle prochází mezi barevnými sloupy, tím více jej tento tajemný svět pohlcuje.

Ukázka z výstavy Kapradinový květ Ukázka z výstavy Kapradinový květ Ukázka z výstavy Kapradinový květ Ukázka z výstavy Kapradinový květ

Instalace na rozdíl od mnoha jiných neútočí na zrak, sluch nebo psychiku návštěvníků – naopak. Autoři instalace přetvořili galerii v tichý zklidněný prostor a záleží jen na divákovi, zda na sebe nechá jeho zvláštní kouzlo působit. Tajuplný svět Kapradinového květu je v galerii Plato přístupný ještě  do 17. ledna 2016.

Foto: Tomáš Souček
Zdroj: Plato Ostrava

Článek ze dne: 9.1.2016
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Svatava Kozlovská se zajímá o výtvarné umění, design, architekturu, historii, literaturu a hudbu. Obdivuje klasiky a baví ji poznávat nové autory. Tvoří grafiku a fotí – klasicky i digitálně.
Všechny články od Svatava Kozlovská | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6002
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588