Děkujeme za přízeň nám i designu!

Marie Jirásková vytváří koláže z desítek motýlů

Marie Jirásková a ukázka z výstavy Po zarostlém chodníčku

Výtvarnice a scénografka Marie Jirásková zahájila v Moravském zemském muzeu v Brně svou samostatnou výstavu nazvanou Po zarostlém chodníčku. Až do 6. března 2016 zde prezentuje kolekci originálních koláží sestavených v období posledních dvou let vždy z několika nočních i denních motýlů.

„Po zarostlém chodníčku je kolekce originálních koláží využívajících média entomogických sbírkových krabic a preparovaných nočních i denních motýlů. Minimalistické, lapidární a současně drobnokresebné objekty v entomologických krabicích jsou kompozitními iluzemi, využívajícími motivů opouštění, zapomínání a znovuobjevování v duchovní i materiálové rovině. Cyklus koláží zároveň konvenuje s cyklem patnácti klavírních skladeb Leoše Janáčka, komponovaných před sto lety v ambivalenci s jejich programností na straně jedné a možností výkladu na straně druhé,” uvádí zástupci Moravského zemského muzea k výstavě.

Marie Jirásková a ukázka z výstavy Po zarostlém chodníčku Marie Jirásková a ukázka z výstavy Po zarostlém chodníčku Marie Jirásková a ukázka z výstavy Po zarostlém chodníčku Pohled do expozice výstavy Po zarostlém chodníčku

“Intimní klavírní miniatury, v nichž  se střídají lyrické části s dynamickými až vroucnými výbuchy, jsou zároveň procházkou po cestičce vzpomínek a emocí, která však už dávno zarostla. Podobně cyklus koláží nás ve svém zdánlivém konceptu dekorativnosti znejišťuje, když v materiálové až minimalistické redukci tvarosloví i barevnosti rozvíjí bohaté valéry emocí, od lyriky až po vášeň. Sofistikované koláže mohou být konečně interpretovány jako svérázné notové záznamy, dotýkající se podobných archetypů, jako Janáčkova hudba,” dodávají.

Čtěte další články na téma výstava a zvířata

Foto: Marie Jirásková
Zdroj: Moravské zemské muzeum

Článek ze dne: 15.2.2016
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5954
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588