Klikněte a napište nám e-mail!

Na pražském DOXu přistála obří dřevěná vzducholoď

Vzducholoď Gulliver v pražském centru DOX

Na budově Centra současného umění DOX v Praze byla postavena obří vzducholoď nazvaná Gulliver. Na střechy dvou křídel budovy usazená konstrukce z oceli a dřeva má délku 42 metrů a šířku 10 metrů. Od 11. prosince 2016 veřejnosti přístupný objekt bude sloužit jako prostor setkávání umění s literaturou.

“Myšlenkou vytvořit nad moderní sklo-betonovou budovou Centra DOX jakousi ‘parazitní’ strukturu jsem se zabýval několik let. Zpočátku jsem snil o absurdně fascinujícím organickém tvaru, který by byl v kontrastu s  existující architekturou DOXu,” říká ředitel centra Leoš Válka, který v roce 2013 oslovil architekta Martin Rajniše, aby s ním projekt realizoval.

Vzducholoď Gulliver v pražském centru DOX Vzducholoď Gulliver v pražském centru DOX Vzducholoď Gulliver v pražském centru DOX Vzducholoď Gulliver v pražském centru DOX

Dva roky pak oba společně s dalšími odborníky na dřevěné stavby a ocelové konstrukce připravovali realizaci celého projektu, který měl být dlouhodobou architektonickou intervencí do centra DOX. Výsledkem je 42 metrů dlouhý a 10 metrů široký objekt inspirovaný tvarem klasických obřích vzducholodí z počátku 19. století. Vzducholoď Gulliver je dokonce i vytápěná, v zimních měsících však pouze v době programu. Přístupná bude s platnou vstupenkou zahrnující i návštěvu všech jejich expozic.

Vzducholoď Gulliver v pražském centru DOX Vzducholoď Gulliver v pražském centru DOX Vzducholoď Gulliver v pražském centru DOX Vzducholoď Gulliver v pražském centru DOX

“Tvar vzducholodi je symbolický. První vzducholodě představovaly optimistické ideály nového bezprecedentního technologického pokroku. Svou pozoruhodnou monumentalitou a hypnotizující důstojností nepřestávaly fascinovat generace i dlouho poté, co zmizely z oblohy. Vzducholodě vždy ztělesňovaly věčnou lidskou touhu létat a zároveň určitý utopický ideál. Vzducholoď nad Centrem DOX nese jméno jedné z nejznámějších postav utopické literatury,” uvádí Zuzana Masná z DOXu.

Čtěte další články na téma DOX a Martin Rajniš

Foto a zdroj: DOX

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 1 komentář
  1. Vladimír Janík - ze dne: 6.12.2016 - 22:54

    Vážení, jelikož k vám jedeme z Moravy autem tak nás spíše než vzducholoď za několik milionů zajímá kde máme parkovat? Žádné parkoviště tam nemáte, všude modré čáry, nevím který umělec z magistrátu to tam pořád maluje.Umění je krásná věc ale pokud k němu není cesta nebo dnes parkoviště, tak spadla klec ( vzducholoď ). Ale je krásná, to jo, dojedeme asi metrem a tramvají. Z Moravy!

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5952
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588