Děkujeme za přízeň nám i designu!

Jan Merta v Praze vystavuje obrazy i drobné sochy

Ukázka z výstavy Jana Merty v Městské knihovně v Praze

Ve druhém patře Městské knihovny vystavuje svou aktuální tvorbu uznávaný výtvarník Jan Merta, který je jeden z představitelů takzvané nové malby generace 80. let. Na rozsáhlé výstavě do 13. března neuvidíte jen jeho velká plátna, ale také kresby, drobnější sochy a instalace.

“Na aktuální výstavě v prostorách Městské knihovny představuje Merta po vizuální i obsahové stránce obsáhlý a mimořádně konzistentní soubor maleb, který tentokráte rozšiřuje o drobné kresby, sochy a instalace. Povahu svých děl v průběhu let nezměnil, pouze některá témata rozšířil nebo doslovil. Určujícím pro jejich volbu vždy byl a stále je svérázný vztah k vlastnímu procesu malby,” uvádí k výstavě její kurátorka Hana Larvová.

Ukázka z výstavy Jana Merty v Městské knihovně v Praze Ukázka z výstavy Jana Merty v Městské knihovně v Praze Ukázka z výstavy Jana Merty v Městské knihovně v Praze Ukázka z výstavy Jana Merty v Městské knihovně v Praze

“Obrazovou plochu s neobvyklou prostorovou konstrukcí zobrazovaného tématu přetváří v meditativní projekci prožitých událostí. Vytváří si osobní ikonografii, jejíž místy zvětšené fragmenty reality představují v jinak vyprázdněném prostoru několik významových rovin autorovy paměti. Každý obraz vzniká z nutnosti sdělení – proto má každý zásadní důvod svého vzniku. Zdánlivou úspornost malířského výrazu vyvažuje maximální koncentrovanost obsahu. To vše platí i pro ostatní média, která autor s malbou obsahově propojuje,” dodává.

Čtěte další články na téma výstava

Foto a zdroj: GHMP

Článek ze dne: 12.1.2017
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588