Děkujeme za přízeň nám i designu!

Gerhard Richter vystavuje v Praze přes 70 svých děl

Ukázka z velké retrospektivní výstavy Gerhard Richter v Národní galerii v Praze

Národní galerie v Praze ve středu pro veřejnost otevřela velkou retrospektivní výstavu Gerhard Richter, která na více jak sedmdesáti dílech přibližuje posledních šedesát let tvorby tohoto celosvětově proslulého německého malíře. Až do 3. září můžete zhlédnout jeho realistické nejslavnější obrazy i abstraktně pojatá plátna.

“Výstava je pojata chronologicky, v každé části s důrazem na ‘nově’ vstupující téma, kterým se umělec zabýval. Gerhard Richter absorbuje mnohé směry, myšlenky i soudobé události, a vždy demonstruje touhu posunout umění a jeho schopnost se dotknout diváka. Richter neustále experimentuje a hledá nový slovník stylistického vyjadřování. Poslední část výstavy seznámí diváka také s novými pracemi – realistickými obrazy, zátišími, objekty, abstrakcí i podněty, které umělce zajímají nyní,” uvádí k výstavě Národní galerie.

Gerhard Richter: Jabloně - 1987 Gerhard Richter: Stíhací letouny Phantom - 1964 Gerhard Richter: Svatý Jan - 1988 Gerhard Richter: Pan Heyde - 1965

Tak zásadní výstava provádí dílem Gerharda Richtera opravdu detailně a to jak tématicky tak po stránce výtvarných směrů. Na výstavě najdeme plátna ve stylech sahajících od realismu k naturalismu, pop artu, konceptuálnímu umění až po abstrakci. Ústředním tématem jeho prací je Historie, která se promítá z jeho osobního života tak ve vztahu k rodnému Německu. Obraz má v jeho případe zastoupit nevyjádřitelnost slovem.

Gerhard Richter: Září - 1995 Gerhard Richter: Gudrun - 1987 Gerhard Richter: 1025 barev - 1974 Gerhard Richter: Ella - 2007 a Betty - 1988

Mezi vystavenými díly najdeme například portréty jako Ella z roku 2007, Akt na schodech z roku 1966, slavný portrét ležící dívky Betty z roku 1977 či olejomalbu otočené dívky Betty z roku 1988. Z válečných témat nesmí chybět plátno Pan Heyde z roku 1965 či Stíhací letouny Phantom z roku 1964. Abstraktní malbu zastupují obrazy10258 barev z roku 1974, Gudrun z roku 1987, Svatý Jan z roku 1988 či Září z roku 1995.

Gerhard Richter: Mořská Krajina - 1969 Gerhard Richter: Strýček Rudi - 1967 Gerhard Richter: Abstraktní obraz - 2016 a Ema (Akt na schodech) - 1966 Gerhard Richter

Součástí výstavy je i několik komentovaných prohlídek, včetně jedné v angličtině. Od 7. do 13. srpna se pak koná experimentální a malířský plenér pro všechny. Speciální akce bude v krajině nabízet pod odborným vedením možnost zachycení krajin na plátna.

Čtěte další články na téma Gerhard Richter a výstava

Foto a zdroj: Národní galerie v Praze

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5995
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588