Děkujeme za přízeň nám i designu!

Češi a Slováci v Benátkách vystavují Labutí píseň

Jana Želibská a instalace Swan Song Now neboli Labutia pieseň teraz

V italských Benátkách byl zahájen 57. ročník mezinárodního bienále umění, které potrvá až do 26. listopadu 2017. Návštěvníci se mohou těšit nejen na výtvarné instalace v pavilonech participujících zemí, ale také na umělecké objekty po městě. Česká republika a Slovensko představují ve svém pavilonu instalaci Labutí píseň teď.

Benátky každoročně na šest měsíců ožívají mezinárodně uznávaným bienále umění či architektury La Biennale di Venezia, které se obrok střídají. Letošní bienále umění bylo zahájeno v sobotu 13. května a potrvá až do 26. listopadu. Uměním opět ožívá celé město. Stěžejní část akce probíhá v pavilonech asi stovky zemí z celého světa, kde se prezentují vybraní národní umělci svými nejnovějšími díly.

Jana Želibská a instalace Swan Song Now neboli Labutia pieseň teraz La Biennale v Benátkách: Dánsko La Biennale v Benátkách: Belgie La Biennale v Benátkách: Bolívie

Z českého pohledu je zprvu potřeba upozornit na Československý pavilon, kde se starost o reprezentativní expozici každoročně střídá mezi oběma zeměmi. Letos pavilon nabízí multimediální instalaci slovenské akční a konceptuální umělkyně Jany Želibské s názvem Swan Song Now neboli Labutí píseň teď. Instalace propojuje projekci se svítícími sochami labutí.

La Biennale v Benátkách: Ázerbájdžán La Biennale v Benátkách: Rakousko La Biennale v Benátkách: Rakousko La Biennale v Benátkách: Kanada

Mezi dalšími pavilony je rozhodně nejzajímavější pavilon Rakouska, kde slavný umělec Erwin Wurm vytvořil instalaci ze starého karavanu. O poznání efektnější je pak vyhlídka před samotným pavilonem. Nákladní auto je zde postaveno na výšku a jeho nákladní prostor slouží jako vyhlídka s oplocením. Za Rakousko se v pavilonu dále prezentují Brigitte Kowanz a Christa Steinle. Návštěvu si jistě zaslouží i další pavilony jako například Bolívie, Kanada, Dánsko či Ázerbájdžán.

La Biennale v Benátkách: Japonsko La Biennale v Benátkách: Fondazione Prada La Biennale v Benátkách: Mani Giganti La Biennale v Benátkách: Olafur Eliasson

Bienále však neprobíhá jen v pavilonech, ale po celém městě. James Lee Byars pro město vytvořil obrovskou sochu The Golden Tower. Mani Giganti umístila na jeden z domů obrovské bílé ruce, které jakoby vystupovaly z vody. Olafur Eliasson připravil workshop s názvem Green Light, kde lidé vytváří skulptury svítidel se zeleným světlem. K akci se připojila i Fondazione Prada, která připravila rozsáhlou výstavu The Boat is Leaking. The Captain Lied.

Čtěte další články na téma bienále a Benátky

Foto a zdroj: La Biennale di Venezia

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6003
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588