Děkujeme za přízeň nám i designu!

V Německu postavili Parthenón ze 100 000 knih

Marta Minujín a jeji The Parthenon of Books

V německém městě Kassel postavila argentinská umělkyně Marta Minujín repliku aténského Parthenónu z knih. Na kovovou konstrukci bylo zavěšeno 100 000 knih z celého světa, které byly nebo jsou zakázané. Umělecké dílo chce upozorňovat na cenzuru a bránění svobodnému šíření informací.

Marta Minujín se narodila v Buenos Aires v roce 1943 a celý svůj život se zasazuje o prosazování demokratických ideálů a svobody. Nejinak tomu je v jejich uměleckých dílech. V roce 1983 postavila ve své rodné vlasti El Partenón de Libros neboli Parthenón z knih, na který použila 25 000 knih ze sklepů, kde byly zadrženy armádou.

Marta Minujín a jeji The Parthenon of Books Marta Minujín a jeji The Parthenon of Books Marta Minujín a jeji The Parthenon of Books Marta Minujín a jeji The Parthenon of Books

Letos se v rámci festivalu Documenta 14 v německém městě Kassel rozhodla postavil skutečnou plnohodnotnou repliku slavného řeckého Parthenónu. K výstavbě určené náměstí Friedrichsplatz je záměrné, protože právě zde bylo v roce 1933 uspořádáno pálení zhruba 200 000 knih nastupujícím nacistickým režimem.

Marta Minujín a jeji The Parthenon of Books Marta Minujín a jeji The Parthenon of Books Marta Minujín a jeji The Parthenon of Books Marta Minujín a jeji The Parthenon of Books

Parthenón z knih měří 65,5 metru na délku, 29,5 metru na šířku a 19,5 metru na výšku. Postaven je jako věrná kopie z ocelové konstrukce, na kterou byly knihy zavěšeny v plastových fóliích tak, aby byly jejich názvy čitelné. Po nasvícení v noci navíc celá monumentální socha září.

Čtěte další články na téma umění a kniha

Foto a zdroj: Documenta 14

Článek ze dne: 12.7.2017
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5955
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588