Děkujeme za přízeň nám i designu!

Jiřina Žertová ukazuje v Brně sochy z vrstveného skla

Jiřina Žertová a ukázka z výstavy Vrstvení

Ve východním křídle hradu Špilberk je možné už jen do 3. září navštívit výstavu Vrstvení, která nabízí reprezentativní výběr z 60 let tvorby významné české sklářské výtvarnice Jiřiny Žertové. V expozici najdete nejen prosotorové objekty skládané z plochých skel, ale také její bubliny či vázy.

“Jiřina Žertová (1932) je v kontextu vývoje českého sklářství 2. poloviny 20. století jednou z našich nejvýznamnějších umělkyň. V letech 1950 až 1955 studovala na Vysoké škole umělecko-průmyslové v ateliéru monumentální malby a skla u profesora Josefa Kaplického, kde byli jejími souputníky např. René Roubíček, Vladimír Kopecký, Stanislav Libenský nebo Václav Cigler. Od Josefa Kaplického dostala tudíž komplexní průpravu v malbě, sochařství a práci se sklem, což ve své více než šedesátileté tvorbě následně bohatě využila,” uvádí k autorce kurátor výstavy Ján Gajdušek.

Jiřina Žertová a ukázka z výstavy Vrstvení Jiřina Žertová a ukázka z výstavy Vrstvení Jiřina Žertová a ukázka z výstavy Vrstvení Jiřina Žertová a ukázka z výstavy Vrstvení

“Od 60. let 20. století vytvářela a navrhovala skleněné vázy a objekty z foukaného skla, které často doplňovala pestrobarevnými tenkými liniemi litého skla. Její objekty vynikají výraznou barevností, hravostí a originalitou tvaru. Od 90. let 20. století Jiřina Žertová mění foukané sklo za tabulové. Tyto skleněné desky vrství na sebe a každou z nich barevně pojednává metodou drippingu tak, že se barevné části na skleněných transparentních tabulích spojují v iluzorní objekty jako barevné koule, krychle nebo dynamické shluky barev zamrzlé v tabulích skla,” dodává kurátor, který díla vybíral ve spolupráci s historičkou umění Muzea města Brna Ilonou Víchovou.

Čtěte další články na téma sklo a výstava

Foto a zdroj: Muzeum města Brna

Článek ze dne: 11.8.2017
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6003
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588